Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) připustil, že část až miliardové půjčky, kterou by stát mohl OKD poskytnout, by se státu nemusela vrátit. Půjčka státu by ale podle něj byla při vyplácení pohledávek prioritní. Řekl to v televizní debatě na Primě. Pravicová opozice s finanční pomocí státu nesouhlasí, podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije by stát neměl nesystémově zachraňovat jednu vybranou firmu.

Babiš je proti státní půjčce pro OKD, kterou navrhl Mládek. Firma prý srpnové výplaty zvládne z vlastních zdrojů - čtěte ZDE

Mládek v nedělní debatě uvedl, že peníze státu jsou potřeba na platy horníků, na plynulý přechod horníků do jiných zaměstnání a na to, aby insolvence, v které se OKD nachází, nebyla chaotická. Proto by měl podle něj stát peníze půjčit i s rizikem, že se část nevrátí. "Je to superseniorní pohledávka, tedy prioritní. Ambicí je (vrátit) samozřejmě 100 procent, ale nejsem připraven to zaručit," uvedl ministr Mládek.

ODS s půjčkou pro OKD nesouhlasí. "OKD je soukromá firma, nevím, proč by ji stát měl zachraňovat. Řeší se to pro jeden soukromý podnik, ale na OKD je nabalena spousta jiných firem, ty taky budou muset skončit," uvedla Udženija. Podle ní by část horníků měla odejít do předčasného důchodu a část absolvovat rekvalifikaci. Stát by měl podle Udženije rovněž podpořit firmy v regionu, které by bývalé horníky zaměstnaly.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zatím není zřejmé ani to, kolik by stát mohl OKD půjčit, ani jakým způsobem. Jasno by mohlo být do konce června. Mládek navrhuje půjčku až miliardu korun od státního podniku Prisko. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s miliardou nesouhlasí. Při návštěvě OKD tento týden ale připustil, že by firma mohla potřebovat až 400 milionů korun.