Český Microsoft se od 1. července sloučí se slovenským. V novém vedení budou manažeři z obou zemí a firmu povede dosavadní ředitelka českého Microsoftu Biljana Weber.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Naším cílem je vytvořit silnější organizaci v obou zemích. Řada našich zákazníků a partnerů působí v Česku i na Slovensku a naše spojení jim přinese nové příležitosti a pomůže jim být ještě úspěšnější na obou trzích," uvedla Weber, generální ředitelka nové firmy Microsoft Česká republika a Slovensko.

Slovenské zastoupení zůstane

Podle mluvčí českého Microsoftu Lenky Čábelové trvala první fáze sloučení několik měsíců a bude dále pokračovat během prázdnin, kdy dojde k úpravě organizační a řídící struktury společnosti. V novém vedení česko-slovenského Microsoftu už sedí manažeři z obou zemí a struktura a počet pozic by se podle Čábelové měnit neměly.

“V tomto okamžiku se integrace dotkne jen velmi malého počtu lidí ve vedoucích týmech, které slučujeme,” uvedla pro HN mluvčí počítačové společnosti, podle níž spojení trhů dává smysl z byznysového a ekonomického hlediska a Microsoft už pobočky slučoval i jinde v regionu. “Je to třeba případ společného zastoupení pro balkánské země, které obsluhuje několik států tamního regionu,” zmínila příklad zástupkyně Microsoftu.  

Čábelová navíc potvrdila, že si firma zachová také svůj slovenský tým a že členové nového vedení budou operovat z Prahy i Bratislavy. “V dnešní mobilní době má místo minimální vliv na výsledky a skutečný dopad práce,” dodala mluvčí.

Partneři krok vítají

"My tento krok vnímáme jako dobrou příležitost," říká Ladislav Šolc z firmy Mainstream technologies, která je jedním z českým smluvních partnerů americké počítačové společnosti.

"Doposud jsme při nabízení našich produktů museli jednat s českým i slovenským týmem, teď se postupy zjednoduší," myslí si Šolc, podle něhož je krok Microsoftu logický a bude znamenat zvláště sjednocení přístupu Microsoftu k zákazníkům.

Loni český Microsoft utržil přes 1,4 miliardy a jeho provozní zisk činil bezmála 144 milionů korun, což bylo téměř o čtvrtinu méně než v roce 2014. Slovenská pobočka loni na tržbách podle webu zisk.sk dosáhla na 18,5 milionu euro (v přepočtu téměř 500 milionů korun). Zisk přesáhl jeden milion eur, tedy 27 milionů korun a proti roku 2014 klesl o 46 procent.

Jednotné česko-slovenské zastoupení není v IT sektoru výjimkou. Česko-slovenský trh z Prahy obsluhují například americký Hewlett-Packard Inc nebo korejský Samsung. Opětovné slučování se děje i v jiných oborech, a to i v regulovaných, jako je bankovnictví. Před časem se do české Unicredit začlenila slovenská pobočka, do té doby "sestra" pražské banky.

Ještě běžnější je tato praxe v telekomunikacích. Slovenský trh přešel nedávno pod pražskou centrálu UPC, "federaci" s centrem v Praze obnovil i mobilní operátor T-Mobile.

Již zmíněné HP Inc má s vytvářením společné česko-slovenské divize zkušenost už od roku 2008. Po právní stránce má sice společnost samostatná zastoupení, obchodně je ale podle své slovenské šéfky Eriky Lindauerové jednotná. "S výjimkou specifických pozic je jedno, kde kdo přesně pracuje, cestujeme, prolínáme se a podporujeme všichni oba trhy. Pozice v obchodním týmu nebo v managementu jsou nastaveny tak, že každý člen má na starosti svůj úsek vždy na obou trzích zároveň a členy týmu jsou Češi i Slováci," uvádí Lindauerová, jejíž firma s Microsoftem také spolupracuje a pražská sídla obou firem se navíc nacházejí na stejné adrese.  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist