Ekonomická krize z roku 2008 zasela nedůvěru v trhy. Osm let od jejího začátku se stále častěji spekuluje o tom, kdy přijde další globální otřes a zde ho jde předpovědět. Příčiny, které by mohly způsobit vážné problémy světové ekonomice, rozebírá například i březnová zpráva Mezinárodního měnového fondu. Velké znepokojení nad současným vývojem vyjádřil i renomovaný investor George Soros, který upozornil na to, že čínská ekonomika je poháněna stále větším zadlužováním a velmi nápadně se podobá té americké z období let 2007 a 2008.
Závažnou krizi může odstartovat také bankovní sektor. Nedobré signály přichází z více směrů. Americké části Deutsche Bank a španělské Santander neprošly nedávným zátěžovým testem amerického Fedu a dokonce i akcie švýcarské Credit Suisse za posledních 12 měsíců poklesly o 63 procent.
Držet peníze na bankovních účtech je stále méně výhodné. Investoři, podnikatelé, ale i drobní střadatelé přemýšlí nad tím, kam bezpečně uložit svůj majetek. Pokud nebereme v úvahu rizikové akcie, fondy a dluhopisy, možné je vybírat z několika dalších variant, které můžeme označit za méně rizikové.
U zlata čekejte prudké výkyvy
Investiční zlato bylo vychvalováno před rokem 2012. Ekonomické zpravodajství dlouhou dobu přinášelo zprávy o strmě rostoucích cenách, které až na drobné výkyvy zaznamenávaly nepřetržitý růst již od roku 2004. Situace se ale v posledních letech výrazně změnila. Období mezi rokem 2012 a 2015 zlatu nepřálo, cena šla výrazně dolů.
Rok 2016 je zatím ve znamení růstu, hlavně díky brexitu. Zlato velmi rychle reaguje na situaci na trzích a dokáže vygenerovat prudký růst. Problémem ale je, že růst se téměř kdykoliv může zvrátit v dlouhodobější pokles. Cena investičního zlata je nestálá a citlivě reaguje na růsty či propady jiných komodit či akcií. Senzační jízdu, podobnou té, kterou zlato zaznamenalo před rokem 2012 většina analytiků v dohledné době hned tak neočekává.
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody investičního zlata?
VÝHODY |
NEVÝHODY |
Zvláště v době ekonomické nejistoty se investoři uchylují ke zlatu = jeho cena prudce roste |
V době ekonomického oživení cena klesá |
Investiční zlato v podobě cihel, slitků či mincí je osvobozeno v celé EU od DPH |
Pouhým držením zlata nevyděláváte – negeneruje dividendy ani úrok. Zisk je pouze z prodeje |
Zlato je akceptovatelné po celém světě |
Ceny jsou velmi volatilní – hodnota zlata může prudce růst i prudce klesat |
Nákup zlata ještě neznamená, že ho fyzicky vlastníte
U investičního zlata musí investor počítat s vysokými vstupními poplatky. V této souvislosti se často říká: poplatky jsou jisté, výnosy už mnohem méně. Forma, kdy investor posílá několik stokorun měsíčně na "zlaté spoření" a časem má přislíben podíl na fyzicky existujícím zlatu, může být riziková. Investor v tomto případě nese rizika související s podnikáním dané společností, tedy i riziko krachu a možného řešení pohledávek soudní cestou.
Graf: Goldprice.org, graf zachycuje vývoj ceny zlata za trojskou unci od roku 2014
Zkuste investiční šperky
Investiční šperky mají dlouhou tradici a zejména v západních zemích jsou nedílnou součástí majetku nejen investorů, ale i drobných střadatelů. Rodiny si často pořizují takzvané rodinné šperky, které jsou optimálním nástrojem na uložení části rodinného bohatství na desetiletí nebo dokonce na celé generace.
Důvody, proč jsou investiční šperky vhodnou dlouhodobou investicí:
1) Na zhodnocení šperků má lví podíl rostoucí cena diamantů, poté i cena zlata a také umělecké zpracování. Proto se vyplatí kupovat šperky u renomovaných klenotnictví. Na zakázku vyrobený klenot či sada rodinných klenotů má totiž i uměleckou hodnotu, jak to známe třeba u obrazů.
2) Hodnota drahokamů v investičních špercích dlouhodobě roste. Cena kvalitních větších diamantů jen v rozmezí let 2010 a 2015 vzrostla o 54,5 procent. Stejně dobře či dokonce lépe si vedou barevné kameny. Například cena smaragdů od roku 2010 vzrostla o témě 160 procent. Na trhu je také možné koupit extrémně vzácné barevné diamanty. Jejich cena roste ještě rychleji, například cena růžových diamantů se od roku 2005 téměř zčtyřnásobila. Modré diamanty dnes stojí přibližně dvojnásobek.
3) Dlouhodobě rostou téměř všechny komodity. U diamantů je rozdíl v tom, že růst je stabilní bez velkých výkyvů.
4) Investiční šperky jsou optimální ochranou před ekonomickými krizemi. Cena diamantů totiž není závislá na poklesu akcií, dluhopisů či jiných komodit (třeba ropy).
5) Ve špercích máte koncentrovanou hodnotu jako v žádné jiné komoditě. Pokud vezmeme nejdražší vydražený drahokam na světě (modrý diamant Oppenheimer Blu; 14,62 karátu, prodán za 1,4 miliardy korun) a nejvyšší historickou cenu investičního zlata, zjistíme, že v jednom gramu diamantu je možné mít uloženo zhruba 794 000 dolarů (19,3 milionu korun) a v jednom gramu zlata pouze 61 dolarů (1 480 korun).
Graf zachycuje vývoj ceny diamantů o velikosti 3-3,99 a 5-5,99 karátu v kvalitě IF a barvě D denominované v CZK, zdroj – Rapaport Diamond Report, Česká národní banka
Jak nakoupit bez rizik?
K bezpečnému pořízení investičních šperků se váže několik základních pravidel. Nízká cena nebo velká sleva by měla být spíše varovným signálem. Nákup investičních šperků by měl být vždy realizován u renomovaného obchodníka s dlouhou tradicí, který je schopen k zasazeným drahokamům dodat mezinárodní certifikáty a netroufne si svoje renomé na trhu riskovat prodejem klenotů jiné kvality než té, kterou deklaruje zákazníkovi.
Nejuznávanějším mezinárodním certifikátem, kterým je možné doložit kvalitu drahých kamenů, je certifikát od GIA. Neméně kvalitními jsou ale také GRD, EGL USA nebo IGI. "Certifikát je vždy velmi důležitý. Popisuje všechny vlastnosti daného kamene. Bohužel ale nedokáže zaručit, že opravdu patří ke kameni, který si právě prohlížíte. V minulosti se již několikrát stalo, že byly odcizeny velmi prestižní certifikáty, které byly následně přiřazeny k drahokamům druhořadé kvality. Hlavní zárukou nákupu je proto vždy renomovaný velký obchodních, u kterého máte jistotu, že zde bude i za deset let," uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.
Do investičních šperků se investují i miliardy
Nejlevnější investiční klenoty lze pořídit již za desítky tisíc korun. Utratit je ale možné miliony i miliardy. Celý svět o tom přesvědčil známý hongkongský podnikatel Joseph Lau, který v listopadu 2015 vydražil dva unikátní prsteny se vzácnými sytě barevnými diamanty v přepočtu za necelé dvě miliardy korun. Podle svých slov unikátní šperky pořídil pro svou sedmiletou dceru. Za jednoduchý prsten s 12karátovým modrým diamantem zaplatil 48,6 milionu švýcarských franků (1,2 miliardy korun). Tento unikátní modrý diamant držel až do nedávna rekord v podobě nejdražšího vydraženého drahokamu na světě. Letošního května ho ale zastínil známý modrý diamant Oppenheimer Blue, který byl, opět zasazený v prstenu, vydražen za 56,8 milionu švýcarských franků (zhruba 1,4 miliardy korun). Výjimečné investiční klenoty se prodávají i v Česku. ALO diamonds v roce 2015 prodalo například ručně vyráběný prsten s 5karátovým vzácným žlutým diamantem za 5 milionů korun.
VÝHODY |
NEVÝHODY |
Bezpečný uchovatel hodnoty na desetiletí či generace – ochrana proti ekonomickým krizím a stagnaci |
Pouze jako dlouhodobá investice – krátkodobě málo likvidní |
Ceny diamantů ve špercích nejsou tolik volatilní a růst je dlouhodobý |
Riziko nadhodnocených drahokamů – nutnost kupovat u známých a ověřených klenotnictví |
Vysoká hodnota koncentrovaná v malé lehce přenositelné formě Cenu neovlivňuje pouze drahokam a zlato, ale i umělecké zpracování |
|
Lze využít i jako módní doplněk |
|
Nemovitosti: s investičním bytem to není vždy jednoduché
Nakupování nemovitostí jako způsob investování se v Česku těší velké oblibě. Výhodnost investičních bytů, u kterých se považuje za úspěšný roční výnos přes 5 procent, je ale podmíněna několika základními faktory. V první řadě je nutné vybrat vhodnou nemovitost a pořídit ji za adekvátní pořizovací cenu. Důležité je velmi dobře znát stav nemovitosti, rámcovou částku nutnou k případné rekonstrukci, reálné výše nájmů v dané lokalitě, všechny právní souvislosti i veškerá možná omezení související s místem, kde se nemovitost nachází. Zodpovědný investor musí počítat s daní z nemovitosti, která pochopitelně snižuje zisk, i se sazbami hypoték, které jsou nyní na minimu a v budoucnu s největší pravděpodobností spíše porostou.
Graf: Vývoj cen bytových jednotek v České republice (zdroj: HB index Hypoteční banky)
Dalším faktorem je zodpovědný bezproblémový nájemník. Na toto téma by se dala napsat sociologická studie. Vybraného nájemníka je dobré předem prověřit v centrální evidenci exekucí. I přes to, že ho v registru nenajdete, z příjemně vyhlížejícího nájemníka se postupem času může stát velký problém. Dobré je seznámit se s právními normami, které upravují vystěhování problematického nájemníka. Řízení o vyklizení nemovitosti může být i dnes velmi zdlouhavé a může se táhnout i několik let. Není proto od věci žádat po nájemníkovi vyšší vratnou kauci.
Vlastník investičního bytu by neměl zapomínat na průběžnou údržbu. Pokud se opravy odkládají na později, hodnota bytu klesá. Nemovitost mohou znehodnotit i vlivy z okolí, které rozhodně nejsou až tak výjimečné a neměly by se předem podceňovat. Přistěhovat se může velmi problematický soused, v blízkosti vaší nemovitosti mohou začít stavět továrnu nebo oblíbený přilehlý park může nahradit rušná magistrála. Určité riziko se tedy vždy váže i k investičním bytům a domům. Pokud vás žádné neočekávané problémy nezastihnou, investiční nemovitost může generovat slušný stálý příjem.
VÝHODY |
NEVÝHODY |
U bytů průběžný příjem z nájmu |
Nutnost údržby a oprav |
Menší byty ve velkých městech jsou dobře a rychle prodejné |
Nebezpečí problémových nájemců či znehodnocení nemovitosti změnami v okolí |
Dlouhodobý růst cen nemovitostí |
Průběžný náklad na pojištění a daně z nemovitosti |
|
|
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.