Americká podnikatelka Ivanka Trumpová vybudovala úspěšnou značku "Ivanka Trump Collection", pod kterou prodávala oděvy, kabelky, módní doplňky či šperky, dávno předtím, než se její otec stal pětačtyřicátým prezidentem USA. Její zboží nabízejí stovky obchodních domů a butiků po celé zemi. Tedy nabízely.

Už během předvolební kampaně se na její byznys s módou nalepila politika. Trumpovi odpůrci loni v říjnu založili hnutí "Grab Your Vallet", které zveřejnilo seznam firem spojených s Trumpovým byznysem a vyzvalo k bojkotu jejich zboží a služeb. S odůvodněním, že se o nejvyšší úřad v zemi uchází člověk, u něhož je zcela evidentní ostrý střet zájmů. A to platí pro celou jeho rodinu.

S tím se "svezla" i Ivančina značka, kterou v USA nyní bojkotují četné obchodní řetězce, včetně internetových diskontů. Trumpovi zastánci si to nenechávají líbit a vyzývají Američany, aby ignorovali obchody, které ze své nabídky stáhly Ivančino zboží.

Zatímco v USA věhlas její značky bledne, v Číně o ni stoupá zájem. Tamní firmy věří, že jim pomůže více vydělávat na obrovském trhu. Podle listu South China Morning Post zatím podaly nejméně pětašedesát žádostí o povolení používat obchodní značku "Ivanka" například pro různé kosmetické přípravky, alkoholické nápoje, potravinové doplňky, ale i tapety nebo dětské plenky.

Malá Arabella na internetu

Proč je Ivanka nyní pro Číňany tak neodolatelná? Nejen proto, že je to elegantní a celosvětově známá postava. Zatímco její otec už během předvolební kampaně vyhrožoval Číně, jejíž levné zboží zaplavuje Ameriku, obchodní válkou, Ivanka ukazuje Číňanům úplně jinou tvář.

Začátkem února učinila neobvyklé gesto, když se objevila na recepci uspořádané čínskou ambasádou ve Washingtonu u příležitosti Nového čínského roku. Přivedla s sebou svoji pětiletou dcerku Arabellu, která se už tři roky vzdělává v mandarínské čínštině. Krátce nato se na internetu objevilo video, na němž Arabella v tomto jazyce zpívá a hraje si s tradiční čínskou panenkou. Předtím se "hitem" loni v listopadu stalo video, na němž Arabella recituje čínskou básničku.

"Ivanka Trump má naši zemi opravdu ráda," vyjádřil se podle agentury Nová Čína na recepci velvyslanec Cchuej Tchien-kchaj.

Bílý dům každý rok k čínskému Novému roku blahopřeje - nikoli Pekingu, nýbrž Američanům s čínskými kořeny. Donald Trump to koncem letošního ledna ostentativně neudělal.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se