Dva členové vedení jihokorejské společnosti Samsung Group nabídli rezignaci, aby přijali odpovědnost za podíl na korupčním skandálu kolem jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Demisi podle tiskové agentury Jonhap nabídli místopředseda představenstva Čche Ki-song a předseda Čchang Čung-ki.

Jihokorejská zvláštní prokuratura již dříve označila oba za podezřelé ve vyšetřování skandálu, v jehož důsledku byl minulý týden zadržen šéf společnosti Samsung Group I Če-jong.

Agentura Jonhap neuvedla, zda dotyční představitelé oficiálně předložili rezignaci. Podle agentury Reuters není ani jasné, zda ve firmě chtějí zůstat v nějaké jiné funkci. Samsung zprávu zatím nekomentoval.

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne Ústavní soud, který už začal záležitost projednávat. Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoliv neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (téměř miliardu korun), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries.