Provoz elektronické evidence tržeb (EET) je po středečním zapojení obchodníků zatím plynulý a bez problémů. Finanční správa nyní eviduje téměř 300 milionů vydaných účtenek a zhruba 110 000 evidujících podnikatelů. Sdělila to mluvčí správy Petra Petlachová s tím, že během dne lze čekat růst počtu podnikatelů, kteří tržby evidují.

Autentizační údaje si dosud vyzvedlo zhruba 113 500 podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu. Server Hlídač EET, který monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET, zatím nehlásí žádné problémy.

V úterý bylo podle dat na etrzby.cz zhruba 104 000 podnikatelů evidujících tržby a zhruba 194 milionů účtenek.

Autentizační údaje byly podle finanční správy vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu, kteří musí od středy evidovat tržby. Přidali se k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince. Po obchodnících budou následovat další obory podnikání. Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Graf na webu www.hlidaceet.cz

hidaceet

Zdroj: HlidacEET.cz

Výrazné problémy zatím nehlásí ani obchodníci v menších obcích. Například bez větších problémů funguje EET v malé samoobsluze v Lošově u Olomouce. Odezva pokladního systému je rychlá a zákazníci při čekání na zaplacení zavedení EET nepostřehli. Místní prodavačka řekla, že venkovská samoobsluha pokladní systém testovala několik týdnů, a náběh EET byl proto hladký. Ani družstvo COOP V Havlíčkově Brodě nezaznamenalo problémy. "Žádné komplikace nejsou," řekl předseda družstva Vladimír Stehno před 10:00.

Bez problémů evidují podle zjištění i některé e-shopy. Například obchod rajpneu.cz přijal platbu platební kartou přes internet a do několika minut zaslal fakturu včetně identifikačních údajů k EET.

Podle šéfa prodejce pokladních systémů Shoptet Miroslava Uďana má systém aktivovaný zhruba polovina e-shopů, které tuto povinnost mají. "Přibližně jedna třetina e-shopařů má současně i kamenný obchod. Dá se říci, že jsou disciplinovanější, v 90 procentech případů měli EET včas nastavenou," uvedl.

Jednatel společnosti eKasa.cz Luboš Kasík řekl, že v posledních dnech zaznamenávají až 3000 hovorů na zákaznické lince, což je trojnásobek běžného provozu. "Zákazníci mají vesměs stejné dotazy jako při první vlně - jak nahraji certifikát a zprovozním eKasu," uvedl.

Do druhé vlny EET nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Finanční správa již dříve deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500 000 korun nebo uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Po spuštění druhé vlny EET žádné problémy hlášeny nejsou, řekl Babiš

Novinářům to ve středu řekl při návštěvě dvou obchodníků v Harrachově na Semilsku ministr financí Andrej Babiš. Setkal se mimo jiné s majiteli prodejny Sport Čermák a e-shopu www.levnelyze.cz, oba uvedli, že proti EET nic nemají a žádné problémy nezaznamenali.

"Ty údaje, které finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce," poznamenal k počtům vyzvednutých autentizačních údajů, které se lišily od původních odhadů.  Babiš je přesvědčen o tom, že stejně jako v první vlně bude i po spuštění druhé vlny EET dál přibývat podnikatelů, kteří požádají o autentizační údaje. 

Někteří podnikatelé se rozhodli raději obchody uzavřít, růstu nezaměstnanosti se ale Babiš neobává.

Ministerstvo financí počítá letos s tím, že by EET měla do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun a nižší počet zapojených podnikatelů na tom podle Babiše nic nemění. "Sestavovaly se konzervativní odhady," dodal ministr financí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist