Výkon českého stavebnictví byl loni z 28 zemí Evropské unie osmý nejhorší. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat, podle nichž české stavebnictví loni meziročně kleslo o 6,1 procenta.

"Přetrvávající nedostatek zakázek v Česku, respektive jejich nepřipravenost, zanechává inženýrské stavitelství v Česku stále ještě v hluboké depresi, která je srovnatelná s nejhorším obdobím okolo přelomu roku 2013. A vývoj nových stavebních zakázek za poslední čtvrtletí loňského roku této části stavebnictví zatím nevěstí obrat k lepšímu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je hlavní příčinou neutěšeného stavu českého stavebnictví dlouhá doba povolování staveb. "Musíme se smířit s tím, že v prvním pololetí letošního roku žádné velké oživení investiční výstavby nenastane. Pro druhé pololetí jsme mírnými optimisty, protože očekáváme rozběh některých velkých dopravních staveb," dodal Matyáš.

V EU loni stavebnictví nejvíce vzrostlo v Řecku, zhruba o čtvrtinu. Nejhůře na tom byly Maďarsko, Lotyšsko, Slovinsko a Bulharsko s téměř pětinovým propadem.

Devět zemí s největším meziročním poklesem patří do bývalého východního bloku. Prakticky všechny jsou významnými příjemci evropských dotací. "Problémem, který tyto země trápí, je vysoká srovnávací základna v oblasti inženýrského stavitelství z roku 2015. Tehdy dočerpávaly peníze z evropských fondů z minulého programového období a dokončovaly velké rozpracované investice," uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Podle Českého statistického úřadu se pozemní stavitelství se snížilo o 0,8 procenta, inženýrské stavitelství, které je tvořeno převážně dopravní infrastrukturou, propadlo o 15,9 procenta.