Komerční bance vzrostl v pololetí vykázaný čistý zisk meziročně o 15 procent na 7,7 miliardy korun. Bez mimořádných položek spojených s restrukturalizací budov centrály a prodeje podílu ve společnosti Visa v prvním pololetí loňského roku dosáhl čistý zisk 6,8 miliardy korun, a byl tak rovněž vyšší o 15 procent. Ve středeční tiskové zprávě to sdělil mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Bance, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, v prvním pololetí vzrostl meziročně i objem poskytnutých úvěrů, vyšší byly i vklady. Celkový hrubý objem úvěrů stoupl o 5,1 procenta na 599,8 miliardy korun a vklady o 11,8 procenta na 771,2 miliardy korun.

Provozní výnosy klesly o čtyři procenta na 15,6 miliardy korun. Výnosy očištěné o jednorázové položky vzrostly o dvě procenta, a to díky ziskům z finančních operací. "Klienti významně navyšovali své finanční zajišťování v době okolo opuštění kurzového závazku ČNB," uvedla banka. Čisté úrokové výnosy klesly o 1,3 procenta na 10,3 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 5,4 procenta na 3,2 miliardy korun.

Provozní náklady bez mimořádných položek stouply o 1,9 procenta. Podle banky vzestup personálních nákladů mírnily pomaleji rostoucí administrativní náklady a odpisy. Kromě toho banka již v prvním čtvrtletí zahrnula do svých provozních nákladů příspěvek z prodeje a přecenění budov centrály KB. Skupina také vykázala čisté rozpuštění opravných položek ve výši 0,1 miliardy korun díky úspěšnému vymáhání a příznivým ekonomickým podmínkám.

Hlavním majitelem banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Této francouzské bance klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 28 procent na 1,06 miliardy eur (27,7 miliardy korun). Na zisk měl negativní dopad nárůst rezerv na právní spory a nižší příjmy, vyplývá ze středečního prohlášení. Výsledky byly v souladu s očekáváním analytiků.

Société Générale musela dát ve čtvrtletí stranou 300 milionů eur na případné mimořádné náklady související s právními spory. Příjmy se snížily o 26 procent na 5,2 miliardy eur a zaostaly za očekáváním. K poklesu přispívají nízké úrokové sazby, které tlačí dolů marže ve francouzské divizi drobných bankovních služeb, a pokles příjmů z obchodování.

Nízké úrokové sazby snížily příjmy z úroků o 6,6 procenta. Příjmy z poplatků naopak stouply o pět procent. Banka se snaží přesunout k modelu více zaměřenému na poplatky, aby si zajistila stabilní příjmy.

Stále větší podíl na hospodaření banky má divize drobných bankovních služeb v zahraničí. Divize International Retail Banking & Financial Services se na zisku podílela nejvíce ze všech tří hlavních divizí, a to jak na čtvrtletním, tak na pololetním.

"Využili jsme výhodu zlepšujícího se prostředí ve střední a východní Evropě a dynamiky v Africe, které kompenzovaly přetrvávající negativní prostředí úrokových sazeb v eurozóně a nízkou volatilitu trhu," řekl CNBC náměstek generálního ředitele banky Severin Cabannes.

Banka již dříve představila čtyřletý plán, jehož cílem je snížení počtu poboček a zaměstnanců v důsledku digitalizace a automatizace. Podle Cabannese vše pokračuje podle plánu.