Nové byty v Praze opět podražily. Podle společných statistik developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena prodaných bytů v novostavbách ke konci září vzrostla meziročně o 19,6 procenta na 83 150 korun. "Historicky poprvé se tak průměrná cena za nové bydlení v hlavním městě přehoupla přes hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční," komentuje předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. Připomíná přitom, že před rokem činila cena za metr čtvereční necelých 70 tisíc korun, před dvěma lety to bylo méně než 60 tisíc korun za čtvereční metr.

Ceny nových staveb podle Sourala začínají dosahovat svého stropu. "Domníváme se, že nastal bod zlomu. Brzdí se prodeje, bude se brzdit i nabídková cena," myslí si šéf Trigemy. Za dosavadním prudkým růstem cen dosud stál především neustávající převis poptávky nad nabídkou. Developerům však letos začínají klesat prodeje. Pro stále více lidí jsou byty už příliš drahé, developerům se navíc na trh nedaří dodávat dostatek nových bytů, které jsou cenově dostupné pro většinu lidí. Průměrné ceny často zvedají právě dražší projekty, kterých v posledních letech přibylo.

"Po sedmi letech stabilního růstu letos v Praze prodej nových bytů klesne. Na vině je hlavně nedostatečná nabídka, která způsobila nárůst cen bydlení. Dopady ale mají také opatření ČNB. Ta totiž dále zhoršila již tak omezenou dostupnost bydlení pro střední třídu. Konec roku je sice tradičně prodejně silný a do nabídky jde navíc několik projektů ve středním segmentu, přesto lze v Praze očekávat celoroční prodej hluboko pod hranicí šesti tisíc bytů," říká šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Ve třetím čtvrtletí developeři prodali jen 1200 bytů. To je o 250 méně než za stejné období roku 2016. Letos se jim podle odhadů podaří prodat zhruba o 1000 bytů méně než loni, kdy na trhu našlo majitele 6650 nových bytů. Na konci třetího kvartálu měli developeři v zásobě okolo čtyř tisíc volných bytových jednotek. "Paradoxně jsme zaznamenali nárůst nabídky bytů, což je zapříčiněno nižšími prodeji a současně tím, že se v meziročním porovnání přidalo do prodeje o 10 procent více bytů. Nižší prodeje v tomto období nepřipisujeme ochlazení trhu, ale spíše dlouhodobě složité situaci na rezidenčním trhu," vysvětluje ředitelka Skanska Reality Naděžda Ptáčková.

Kvůli rostoucí ceně novostaveb roste zájem kupců o starší byty. Jejich nabídka se rychle tenčí, což se projevuje opět na ceně. Podle statistik developerských společností aktuálně cena starších bytů roste tempem 10 procent za čtvrtletí. To se projevuje i na nájemném, které též podražuje. Podobná situace jako v Praze panuje také v Brně. Tam se vlivem nedostatečného množství bytů zvedají ceny nového i staršího bydlení. V ostatních částech Česka je podle odborníků situace stabilní, developerům se na trh většinou daří dodávat dostatek bytů a růst cen není tak dramaticky jako ve dvou největších tuzemských městech.

Zdroj: Trigema, Central Group, Skanska Reality

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist