Bydlení v Praze je stále méně dostupné. Jen za poslední dva roky vzrostla podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) cena průměrného bytu v developerském projekt o více než 30 procent. Je to dáno extrémní poptávkou, kterou vyvolaly nízké úrokové sazby hypoték a současné dobře fungující česká ekonomika.

Nových bytů na prodej je v Praze rekordně málo. Podle analýzy IPR bylo v průběhu letošního září na pražském rezidenčním trhu k dispozici přibližně jen 2,9 tisíc volných bytů. To je nejméně od roku 2009, kdy institut data sbírá. Výstavba přitom nestagnovala. Naopak. Developeři měli v září rozestavěno 118 projektů a v nich 13 206 bytů. Letošní rok tak v tomto ohledu patří mezi ty úspěšnější. Většina rozestavěných bytů však již majitele našla buď v průběhu výstavby, či dokonce ještě před jejím zahájením.

"Ukazuje se, že bytů se ve srovnání s minulostí nestaví kriticky málo, nabídka však nedokáže reagovat na velmi vysokou poptávku. Pražský trh s nemovitostmi není pružný - ačkoli poptávka stoupá již několik let, na počtu dokončených bytů se to zásadně neprojevuje," vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Developeři v posledních osmi letech dodávali na trh v průměru necelých pět tisíc nových bytů ročně. Aby se situace do budoucna stabilizovala, je podle IPR třeba toto číslo navýšit. Ideálně by v Praze mělo vznikat 5,5 až 6 tisíc nových bytů ročně.

Situaci na pražském rezidenčním trhu komplikují zdlouhavé schvalovací procesy. Developerům v Praze trvá podle IPR 8 až 10 let, než se jim podaří získat všechna razítka úřadů a bytový projekt postavit. To se na výstavbě může projevit v následujících letech. Zatím se staví hodně, protože firmy čerpají ze zásob starších projektů.

Tyto zásoby se však tenčí. Výstavbu bytů v Praze aktuálně táhnou dvě městské čtvrti: Praha 5 a Praha 9, kde se staví vůbec nejvíce. Na území pátého obvodu IPR v září registroval celkem 25 projektů ve výstavbě, v nich celkem 2079 bytů. Rozsáhlejší výstavbu v jedné městské čtvrti pražští urbanisté od roku 2009 nikde nezaznamenali.

Zdroj: IPR Praha
Pozn.: Modrá spojnice se váže k pravé ose, červená k levé.

Aktuální developerské bytové projekty včetně zobrazení počtu realizovaných bytů (2017)

Praha - byty.

Průměrné nabídkové ceny volných bytů v rámci aktuálních developerských projektů (2017)

Praha - byty.

Zdroj: IPR Praha

Pozn.: Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.