V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě vrcholí přípravy na úterní premiérový start nejsilnějšího raketového nosiče současnosti, kterým je Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. Ten v pondělí na Instagramu zveřejnil nové snímky nákladu, kterým bude jeho elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana.

Starman je odkazem na stejnojmennou píseň Davida Bowieho. Musk již dříve oznámil, že během letu bude v Tesle hrát Bowieho skladba Space Oddity. To uživatele Twitteru přimělo ke spekulacím, zda nebude vůz vybaven solárním panelem, aby bylo možné zajistit dostatek energie k přehrávání Space Oddity v nekonečné smyčce. Ze snímku Starmana je patrné, že postava je oděna do nového skafandru SpaceX.

Starman in Red Roadster

Příspěvek sdílený Elon Musk (@elonmusk),

Pokud bude start plánovaný na 13:30 místního času (19:30 SEČ) úspěšný, což podle Muska není jisté, bude Tesla se Starmanem na sedačce řidiče podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce. Musk původně napsal, že se elektromobil vydá k Marsu, později ale upřesnil, že se stroj jen přiblíží ke Slunci na podobnou vzdálenost jako rudá planeta.

Musk uvedl, že automobil bude vesmírem putovat miliardy let. V rozhovoru se svými příznivci ale souhlasil, že případní zájemci o vůz si ho mohou v budoucnu vyzvednout, pokud to dokážou.

Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9, na rozdíl od něj má ale v prvním stupni trojnásobek motorů, konkrétně jich je 27. Nepřehlédnutelné jsou také dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou Falconu 9. Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. Pro srovnání, legendární americký Saturn V, který se stal nejsilnějším nosičem historie, dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

Start nové rakety, která je dalším krokem k pilotovaným vesmírným expedicím, bude mimořádný i díky tomu, že SpaceX se pokusí o návrat všech tří prvních stupňů nosné rakety. Přistání prvního stupně, který může být využit k dalším startům, se pro SpaceX stalo již prakticky rutinní záležitostí, nyní ale letové středisko bude koordinovat současné dosednutí hned tří takových stupňů. Dva z nich mají přistát přímo v areálu vesmírného střediska a třetí pak na plošině v Atlantickém oceánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist