Americké akcie v pondělí prudce oslabily. Dow Jonesův index v jednu chvíli ztrácel přes šest procent a dostal se pod hranici 24 000 bodů. Akcie tak pokračovaly v sestupu z rekordních maxim, dolů je tlačily obavy investorů z negativních dopadů růstu inflace a úrokových sazeb na ekonomiku Spojených států.
V úterý ráno pak na negativní vývoj reagovaly i trhy v Evropě. Celoevropský index Stoxx 600 se po otevření burz propadal až o zhruba tři procenta. Výrazně v červených číslech zahájily den také indexy jednotlivých evropských burz - například francouzský CAC40, německý DAX či britský FTSE 100. Vzápětí ale dokázaly alespoň část ztrát odepsat.
Výprodej se nevyhnul ani pražské burze, i když nebyl tak výrazný jako v USA. Index PX ztrácí zhruba 2,2 procenta a spadl až na 1097,40 bodů. Nejvíce jsou v mínusu akcie likérky Stock Spirits, pojišťovny Vienna Insurance Group, mediální společnosti CETV, energetického společnosti ČEZ a bankovní skupiny Erste.
Americký výprodej
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se během pondělního obchodování propadl až na 23 923,88 bodu, tedy téměř o 1600 bodů. Později část ztrát smazal a obchodování uzavřel s poklesem o 4,6 procenta, tedy o více než tisícovku bodů, na 24 345,75 bodu. Utrpěl tak nejprudší jednodenní procentní propad od srpna 2011.
Širší index S&P 500 klesl o 4,1 procenta na 2648,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq se snížil o 3,78 procenta na 6967,53 bodu. Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely například energetické, bankovní a průmyslové podniky, napsala agentura AP.
V porovnání se svým letošním maximem oslabil Dow Jonesův index o 8,5 procenta. Širší index S&P 500 z něj sestoupil o 7,8 procenta.
Za "nejčernější den pro akciové trhy za poslední roky" označil volný pád Dow Jonesova indexu v den, kdy se úřadu ujal nový šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell, analytik Daniel Saurenz z firmy Feingold Research. "Hodně investorů opravdu propadlo panice," řekl agentuře DPA správce portfolia společnosti QC Partners Thomas Altmann. Tu zesílilo mimo jiné i množství automatických prodejních příkazů typu stop-loss, které si držitelé akcií nastavují, aby zamezili největším ztrátám, napsala agentura DPA.
"Otázkou je, zda se investoři, kteří v posledních měsících využívali každého poklesu k levným nákupům, znovu vynoří, nebo zůstanou zdrženliví," řekl agentuře AFP tržní analytik JJ Kinahan ze společnosti TD Ameritrade.
Americký prezident Donald Trump si v minulosti připisoval zásluhy za růst zdejších akciových trhů. K pondělnímu poklesu se na svém Twitteru zatím nevyjádřil. Bílý dům nicméně oznámil, že prezident věří ve "výjimečně silné" základy ekonomiky, na které se soustřeďuje.
Na devizovém trhu dolar posílil díky růstu výnosů u amerických dluhopisů. Euro vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku ztrácelo zhruba půl procenta a pohybovalo se těsně pod 1,24 dolaru.
U.S. stocks plunged the most in 6 1/2 years, with the Dow sinking more than 1,100 points https://t.co/gEPHIcSr9k pic.twitter.com/qFvkl1xh0H
— Bloomberg (@business) 5. února 2018
Asijské trhy klesají
Asijské akciové trhy a australská burza po pondělním prudkém oslabení amerických akcií v úterý rovněž významně ztrácejí. Index tokijské burzy Nikkei odepisoval kolem 4:00 SEČ 5,26 procenta na 1194,21 bodu. Příčinou jsou obavy z růstu úrokové sazby ve Spojených státech a zpomalení americké ekonomiky.
Index hongkongských akcií Hang Seng poklesl na začátku obchodování o 3,8 procenta na 31 100 bodů, hlavní index šanghajské burzy Composite klesl půl hodiny po zahájení obchodování o 1,89 procenta na 3421. Australský index S&P/ASX200 na začátku ztrácel 2,74 procenta.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist