Prodej motocyklů Harley-Davidson na českém a slovenském trhu loni vzrostl o 31 procent na 858 strojů, z toho 549 motorek se prodalo v Česku. Letos by měla poptávka v obou zemích dále růst. Ve čtvrtek to řekl výkonný ředitel firmy pro střední a východní Evropu Bohumír Přeučil. Česko je rostoucím trhem v prodeji silných motocyklů a podle Přeučila letošní výsledky ovlivní i červencové oslavy 115. výročí založení značky, které proběhnou v Praze.

"Rok 2017 byl pro značku Harley-Davidson v Česku velmi úspěšný. Lze dokonce říci, že jeden z nejúspěšnějších v historii vůbec. Ve 30. letech minulého století patřilo Československo mezi nejvýznamnější trhy H-D mimo USA. V roce 1930 se v Česku prodalo 500 motocyklů H-D, což bylo po USA nejvíce celosvětově. Nicméně posledních několik let jsou tato čísla stabilně překonávána," uvedl Přeučil. Prodeji motorek se podle něj daří kvůli rostoucí ekonomice.

Letos by měl prodej dále růst díky inovované modelové řadě Softail, která již v roce 2017 zaznamenala největší, čtvrtinový podíl na prodejích. Nejlépe se prodával model Fat Bob a dále modely Street a Street Rod, větší Sportstery nebo cestovatelské Touringy. Fat Bob se loni prodával za zhruba 430 000 korun, přičemž nejlevnější model Street stojí necelých 190 000 korun.

Související

Harley letos chystá v Praze celosvětové oslavy 115. výročí založení firmy, na které by se mělo sjet kolem 70 000 motocyklů a přes 100 000 návštěvníků. "Šest měsíců před akcí máme potvrzených 30 000 návštěvníků, z toho je naprostá většina ze zahraničí," dodal jeden z organizátorů Jaroslav Vavřina, jenž chystanou akci považuje za jednu z největších událostí, které Česká republika hostila. Přirovnal jí například k hokejovému MS. "Jde o něco naprosto zcela výjimečného. V rámci oslav proběhne například dosud největší výstava motocyklů Harley-Davidson v Evropě nebo evropské mistrovství v thajském boxu, ale také několik desítek organizovaných vyjížděk," dodal.

Rozpočet akce je necelých 100 milionů korun. Světové oslavy Harleye-Davidson podporuje i agentura CzechTourism a Středočeský kraj kampaní zaměřenou na propagaci regionu. Hlavní město Praha spolu s Ministerstvem vnitra ČR, Policií ČR, Hasičským záchranným sborem ČR připravuje memorandum o podpoře akce. "Majitelé harleyů velmi rádi cestují a zároveň patří mezi bonitní turisty, kteří během své dovolené utrácejí nemalé prostředky," podotkl Vavřina. Podle studie KPMG se očekává útrata návštěvníků akce až 1,15 miliardy korun, přičemž polovina z toho má jít do veřejných rozpočtů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru