Bulharský premiér Bojko Borisov nařídil o víkendu úřadům, aby zevrubně prověřily prodej bulharského majetku české energetické společnosti ČEZ firmě Inercom. Informovala o tom bulharská tisková agentura BTA. Kvůli transakci v pátek rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová, která čelí podezření, že je na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom napojená. Vláda v Sofii oficiálně odmítla, že by do transakce jakkoli zasahovala.
Borisov pověřil kontrolou prodeje národní daňovou správu (NAP) a Státní agenturu pro národní bezpečnost (DANS), do jejíž kompetence patří i boj proti závažné kriminalitě, včetně korupce.
"Opakujeme, že vláda není do transakce mezi dvěma soukromými společnostmi nijak zapojena, ale využije veškerých prostředků, aby prošetřila všechny okolnosti a zajistila energetickou bezpečnost," uvedl úřad bolharské vlády v oficiálním prohlášení, ze kterého BTA citovala.
Skupina ČEZ podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom v pátek. Transakce podléhá schválení bulharského antimonopolního úřadu. Bulharský ekonomický týdeník Kapital s odkazem na své zdroje napsal, že cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy korun). Z toho 180 milionů eur si má Inercom podle Kapitalu půjčit od dvou nejmenovaných společností.
Jedinou majitelkou Inercomu je podle BTA Ginka Vurbakovová, s níž se ministryně Petkovová zná 20 let. Šéf bulharské parlamentní komise pro energetiku Deljan Dobrev vyjádřil obavy, zda málo známý podnik bude schopen spravovat strategický majetek v energetickém sektoru s ročními příjmy zhruba 1,8 miliardy leva (23,3 miliardy korun). Obavy z výběru kupce a jeho schopnosti dohodu financovat vyjádřila také opozice.
Vurbakovová v rozhovoru s BTA odmítla, že by její firma měla jakoukoli podporu vlády. Zdůraznila také, že Inercom získal peníze na transakci standardní cestou, i když neupřesnila, které instituce jí potřebné finance půjčily.
"Byli jsme vybráni během velice vyčerpávajícího procesu, který přilákal množství mezinárodních zájemců a byl uspořádán a proběhl podle zákonů České republiky. Stejně jako ostatní zájemci jsme prošli mnoha stádii prověřování a museli jsme splnit řadu požadavků stanovených prodávajícím: firmou ČEZ a jejím většinovým vlastníkem, kterým je český stát. Dokázali jsme, že máme zkušenosti a schopnosti získat a vést firmy, které ČEZ prodává," uvedla na dotaz BTA Vurbakovová.
ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group. Společnost ČEZ se rozhodla z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist