Poté co francouzský prezident Emanuel Macron zrušil plány na vysokorychlostní železnici do města Limoges, se místní podnikatel Fabien Thibaut rozhodl, že začne jednat na vlastní pěst, a začal zjišťovat, jak ve městě postavit přepravní systém Hyperloop. Zkusil se domluvit i se zakladatelem společnosti Tesla Elonem Muskem, ten mu ale nezvedl telefon.

"Tento druh projektu je jako stvořený pro město, jako je to naše. Nic tady nemáme a Hyperloop by nám mohl pomoci zajistit zájem společností, stejně tak i přinést nová pracovní místa a více turismu," řekl Fabien Thibaut pro server Bloomberg.

Ve Francii, která vyvinula vysokorychlostní vlaky TGV či nadzvukové letouny Concorde, nemá Thibault problém najít podporu ostatních lidí ani radnice. Problémem je ale jednání s vládou, která se snaží snižovat veřejné výdaje.

Zástupci měst jako Limoges, Orleans a Toulouse se snaží najít co nejlevnější přístup k futuristické dopravě. Francouzská města chtějí přilákat projekty inspirované Hyperloopem různými výpůjčkami nemovitostí, omezenými dotacemi, ale i daňovými škrty pro inženýrské talenty.

"Projekt Hyperloop potřebuje podporu vlády. Nejsou žádné nové technologické průlomy, záleží na financování prostoru, infrastruktury, vědy a výzkumu," řekl pro Bloomberg Serhiy Yarusevych, profesor na University of Waterloo v Kanadě.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se