S akciemi antivirové firmy Avast Software s českým původem, která chystá ve čtvrtek vstup na londýnskou burzu, bude možné od pondělí obchodovat také na pražské burze. Na rozdíl od Londýna budou transakce s akciemi Avastu na domácím trhu probíhat v korunách.
"Firmu Avast považuji za jeden z nejlepších příběhů za posledních 25 let z regionu střední a východní Evropy a jsem rád, že díky možnosti duálního listingu můžeme tuto emisi nabídnout i tuzemským investorům," řekl HN Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha s odkazem na takzvané dvojí zaknihování. To umožňuje obchodování s akciemi jedné firmy na dvou burzovních trzích současně.
Zatímco pro Londýn představuje Avast největší primární nabídku akcií (IPO) technologické firmy vůbec, pro Prahu jde o vzpruhu v době, kdy investoři některé veřejně obchodované akciové tituly vykupují a otvírají tak prostor pro jejich stažení z trhu. Odchod z pražské burzy chystají či plánují sázkařská společnost Fortuna či petrochemická skupina Unipetrol.
V Praze budou transakce s akciemi Avastu probíhat na takzvaném Free Market trhu, na kterém už jsou ve stejném režimu duálního listingu obchodovány také akcie výrobce lihovin Stock Spirit. Na pražské burze se o patřičný obrat obchodů s akciemi Avastu postarají v roli tvůrců trhu finanční společnosti J&T Banka, Patria Finance a Wood & Company.
Podle informací agentury Reuters vstoupí akcie Avastu na londýnský trh za cenu 250 pencí za kus, a tedy spodní hranici dříve stanoveného pásma 250 až 270 pencí. Záměrem Avastu je v rámci IPO prodejem čtvrtiny akcií získat 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun). Avast by při uvedené ceně dosáhl po vstupu na burzu tržní kapitalizace 2,5 miliardy liber (přes 73 miliard korun).
Avast vstupuje na londýnskou burzu šest let po předchozím zrušeném úmyslu vstoupit na newyorskou burzu Nasdaq.
Hlavními akcionáři Avastu jsou kromě jejích zakladatelů Eduarda Kučery a Pavla Baudiše také investiční společnosti CVC Capital Partners a Summit Partners. Část čerstvého kapitálu pomůže Avastu splatit úvěry, které firma před dvěma lety použila ke koupi svého brněnského konkurenta AVG. Jeho akcie Avast vykupovala z newyorské burzy, kam společnost AVG vstoupila už v roce 2012.
Loni mělo různé produkty Avastu okolo 435 milionů zákazníků na celém světě, z toho 290 milionů na osobních počítačích a zbytek na mobilních zařízeních. Téměř polovina uživatelů žije v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, třetina pak v Americe.
Avast loni zvýšil konsolidované výnosy o 91 procent na 653 milionů dolarů. Proti zisku 25 milionů dolarů v roce 2016 se ale firma loni propadla do ztráty 34 milionů dolarů. Provozní zisk vzrostl čtyřnásobně a dosáhl 124 milionů dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist