Globální hodnota fúzí a akvizic se od začátku letošního roku dostala na rekordní dva biliony dolarů (43,6 bilionu korun). Vyplývá to z propočtů společnosti Thomson Reuters. K hranici dvou bilionů dolarů se naposledy hodnota fúzí a akvizic ve stejném období přiblížila roku 2007, kdy dosáhla 1,8 bilionu dolarů.

V roce 2000, těsně před splasknutím takzvané internetové bubliny, fúze a akvizice za stejné období dosáhly 1,5 bilionu dolarů.

K rekordnímu výsledku přispěla řada dohod z tohoto týdne, zvláště ve Spojených státech. Tam se například společnost General Electric dohodla na spojení své dopravní divize s firmou Wabtec za 11,1 miliardy dolarů. V pondělí byly v USA oznámeny dohody za 28 miliard dolarů v různých sektorech, včetně energetiky, finančnictví a realit.

Počet kontraktů se ale zvyšuje i v Evropě. V dubnu byla podle Thomson Reuters měsíční hodnota dohod v Evropě nejvyšší za deset let. Hodnota fúzí a akvizic mezi firmami z USA a Británie se zvýšila na maximum za 19 let a činila 89,6 miliardy dolarů.

Zatím se neobjevují žádné známky toho, že by zájem o nové fúze a akvizice celosvětově slábnul. Japonská společnost Sony v úterý oznámila, že zaplatí 2,3 miliardy dolarů za ovládnutí společnosti EMI a stane se největším hudebním vydavatelstvím na světě.