Genesis Capital, jedna z největších tuzemských firem v oblasti takzvaného rozvojového kapitálu, chce využít příležitosti související s tím, že zakladatelé úspěšných tuzemských byznysů se připravují na důchod a často nemají pro své podniky nástupce.
Genesis připravuje fond, který plánuje investovat 40 milionů euro (1 miliardu korun) do nadějných menších firem v Česku a na Slovensku. HN to řekl ředitel Jan Tauber.
Genesis se specializuje na investice do firem, kterým poskytuje kapitál na další rozvoj byznysu. Tato oblast se označuje anglickým výrazem private equity. Nový fond Genesis Growth Equity Fund I bude cílit na menší firmy s tržbami do 15 milionů eur (390 milionů korun) a s ročním ziskem před úroky, daněmi a odpisy (tzv. EBITDA) do 2 milionů eur.
Podle šéfa Genesis Taubera to znamená, že se Genesis pouští do té části private equity trhu, kde byla dosud nabídka tohoto typu financování omezená.
Fond se zaměří na firmy s "významným růstovým potenciálem" které například "plánují rozšiřování výrobních kapacit, mezinárodní expanzi nebo investice do inovací. V tomto segmentu vidíme na trhu řadu příležitostí," vysvětlil Tauber.
Genesis spolu s firmami jako Mid Europa, Enterprise Investors, Advent nebo ARX patří mezi asi dvě desítky specializovaných private equity firem působících na tuzemském trhu. Tyto firmy vydělávají peníze svým vkladatelům jinak než tradiční investiční společnosti, jež například vkládají prostředky do akcií veřejně obchodovaných firem nebo do obchodovaných dluhopisů.
Fondy zaměřené na investice formou privátního (private equity) nebo rizikového kapitálu (venture capital) kupují podíly ve firmách, které se veřejně neobchodují. Noví vlastníci se v těchto firmách pustí do zlepšení řízení, najímají nové manažery, často změní i strukturu nebo zbaví podniky nepotřebných částí byznysu. Jde o to, dosáhnout větší efektivity − nižších nákladů a větších tržeb. Po čtyřech nebo šesti letech fondy zpravidla z investice vystupují, buď tím, že firmu prodají přes burzy, nebo tím, že ji nabídnou třeba globálnímu hráči v daném průmyslovém odvětví.
Ředitelem a partnerem nového fondu Genesis bude Jiří Beneš, který byl předtím 17 let partnerem 3TS Capital Partners a podílel se například na investicích do NEJ.TV, online prodejců ZOOT a Internet Mall či do softwarové firmy Systinet. Od roku 2012 je prezidentem České private equity a venture kapitálové asociace (CVCA).
Dalším partnerem fondu je Marek Hoščálek. Ten byl 12 let jedním z partnerů Genesis. Podílel se na investici do společností AB facility nebo eTarget. Předtím působil deset let v různých českých finančních institucích v oblasti rozvojového kapitálu, fúzí a akvizic. Také pracoval v HSBC Investment Bank v Praze.
Třetím partnerem bude Radim Jasek, který byl 12 let partnerem v Genesis Capital. Tam se mimo jiné podílel na investici do oděvní firmy Pietro Filipi nebo do strojírenské společnosti CTS.
Vznik fondu souvisí s rostoucím zájmem o alternativní investování prostřednictvím private equity. Podle investičních odborníků je za tím hospodářský růst v regionu, stále relativně nízké úrokové sazby a akciové trhy na maximech. Tyto faktory nutí investory hledat alternativy. Velkou roli sehrává také to, že zakladatelé úspěšných českých firem mají za sebou téměř tři desítky let práce, často nemají komu vedení podniku předat a mohou uvítat možnost prodat část firmy fondům, jako je Genesis.
V případě Genesis jde už o pátý fond. Prostřednictvím těch předchozích firma drží podíly ve firmách jako jsou prodejce Datart nebo výrobce pro průmyslovou automatizaci D2G. V minulosti také Genesis investovala do firem jako Gumotex, AZ Klima, AB Facility a CCS.
Tauber řekl, že nový fond Genesis bude mít nezávislou vlastnickou strukturu a samostatný tým složený ze tří manažerů s více než desetiletou zkušeností v oboru. První uzavření fondu je naplánováno na přelom letošního a příštího roku.
Podle Taubera je na trhu řada firem se zkušeným managementem a ambicemi růst, například v inovativních oborech, kde může přijít vhod private equity kapitál. "Zároveň vidíme mnoho rodinných firem, které řeší téma nástupnictví původních zakladatelů," dodal Beneš.
Statistika evropské private equity asociace Invest Europe ukazuje, že fondy soukromého kapitálu v roce 2016 ve střední a východní Evropě investovaly celkem asi 1,6 miliardy eur, nejvíce od roku 2009. Český trh je v regionu po Polsku dlouhodobě druhý nejatraktivnější. Data za loňský rok zatím nejsou k dispozici.
Fondy soukromého kapitálu musí v první fázi získat příslib peněz od svých investorů. Těmi jsou zpravidla mezinárodní instituce, banky, penzijní fondy nebo velmi bohatí jednotlivci. Ty láká relativně vysoký výnos, ale nemohou s penězi po určitý čas manipulovat. Peníze takto připravené pro využití ve fondu pak private equity firma po určité období postupně investuje do vytipovaných firem. První uzavření fondu Genesis Growth Equity Fund I je naplánováno na přelom letošního a příštího roku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist