Letní brigády začaly firmy podle informací personalistů letos nabízet o něco dřív než v minulých letech. Nejčastěji už v dubnu. Některé pozice se ale ani tak nedaří plně pokrýt.

Podle údajů personální agentury Grafton vzrostly hodinové odměny napříč obory i regiony po celém Česku meziročně o 10 procent.

V Praze se běžná odměna za nekvalifikovanou práci pohybuje kolem 150 korun za hodinu. Jinde je nižší. Například v Brně si podle srovnání Graftonu brigádník ve výrobě vydělá v průměru 127 korun za hodinu. Na Liberecku 120, na Zlínsku je to kolem 110 korun.

Nejvíce brigádnických pozic, jež se nedaří naplnit, je ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. "Dříve často na brigády nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. K tomu celkově klesá i zájem ze strany důchodců a studentů," říká manažerka Graftonu Jitka Součková.

Zaměstnavatelé se proto v některých případech snaží dokonce i lidi na brigádnických postech stále častěji motivovat například zvýhodněnými stravenkami a dalšími benefity, podobně jako v případě standardního zaměstnání.

Server Jobs.cz obsadí ročně kolem 60 tisíc brigádnických pozic. Poslední dva roky jde vždy meziročně o zhruba desetiprocentní nárůst počtu nabídek.

Zájem ze strany studentů je podle vedoucího oddělení analýz, komunikace a vztahů společnosti LMC, kam Jobs.cz patří, Tomáše Ervína Dombrovského oproti dřívějšku limitován několika faktory.

Třeba i tím, že řada studentů chodí na dlouhodobější stáže v průběhu roku, často pracují na částečný úvazek a prázdniny proto pro ně nejsou z tohoto pohledu vrcholem. Podle Dombrovského je pak také naopak viditelná čím dál větší touha mladých vyrazit za letní brigádou do zahraničí. A co se zahraničních studentů mimo EU týče, ti mohou mít problém se získáním potřebných povolení.

"Dřív se firmy spíš bránily zaměstnávání lidí mladších 18 let. Z mnoha důvodů – omezenému nakládání s penězi, omezení doby práce bez pauzy, celkově kvůli vyšší regulaci. Teď firmy nemají zbytí a práci se mnohdy snaží uzpůsobovat pro brigádníky, kterým je 16 nebo 17 let," vysvětluje Dombrovský jednu z možností, kterou se firmy snaží nedostatek lidí pokrýt.