Letní brigády začaly firmy podle informací personalistů letos nabízet o něco dřív než v minulých letech. Nejčastěji už v dubnu. Některé pozice se ale ani tak nedaří plně pokrýt.

Podle údajů personální agentury Grafton vzrostly hodinové odměny napříč obory i regiony po celém Česku meziročně o 10 procent.

V Praze se běžná odměna za nekvalifikovanou práci pohybuje kolem 150 korun za hodinu. Jinde je nižší. Například v Brně si podle srovnání Graftonu brigádník ve výrobě vydělá v průměru 127 korun za hodinu. Na Liberecku 120, na Zlínsku je to kolem 110 korun.

Nejvíce brigádnických pozic, jež se nedaří naplnit, je ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. "Dříve často na brigády nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. K tomu celkově klesá i zájem ze strany důchodců a studentů," říká manažerka Graftonu Jitka Součková.

Zaměstnavatelé se proto v některých případech snaží dokonce i lidi na brigádnických postech stále častěji motivovat například zvýhodněnými stravenkami a dalšími benefity, podobně jako v případě standardního zaměstnání.

Server Jobs.cz obsadí ročně kolem 60 tisíc brigádnických pozic. Poslední dva roky jde vždy meziročně o zhruba desetiprocentní nárůst počtu nabídek.

Zájem ze strany studentů je podle vedoucího oddělení analýz, komunikace a vztahů společnosti LMC, kam Jobs.cz patří, Tomáše Ervína Dombrovského oproti dřívějšku limitován několika faktory.

Třeba i tím, že řada studentů chodí na dlouhodobější stáže v průběhu roku, často pracují na částečný úvazek a prázdniny proto pro ně nejsou z tohoto pohledu vrcholem. Podle Dombrovského je pak také naopak viditelná čím dál větší touha mladých vyrazit za letní brigádou do zahraničí. A co se zahraničních studentů mimo EU týče, ti mohou mít problém se získáním potřebných povolení.

"Dřív se firmy spíš bránily zaměstnávání lidí mladších 18 let. Z mnoha důvodů – omezenému nakládání s penězi, omezení doby práce bez pauzy, celkově kvůli vyšší regulaci. Teď firmy nemají zbytí a práci se mnohdy snaží uzpůsobovat pro brigádníky, kterým je 16 nebo 17 let," vysvětluje Dombrovský jednu z možností, kterou se firmy snaží nedostatek lidí pokrýt.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist