Provozovatel sdílených kanceláří Hub Ventures v úterý odložil plánovaný vstup na trh Start Pražské burzy pro malé a střední podniky.  Důvodem je nákup nového centra na pronájem pracovních prostor od konkurence. Společnost musí upravit informace pro investory a své akcie jim proto nabídne až v říjnu.

"Nepočítali jsme s tím, že se nám obchod s konkurencí podaří uzavřít tak rychle. Akvizici jsme plánovali dokončit až na podzim, nakonec jsme to stihli už minulý týdne," uvedl ředitel a spoluzakladatel Hub Ventures Zdeněk Rudolský během druhého obchodního dne trhu Start, kde měla firma svůj vstup na kapitálový trh zrealizovat. Firma před primární nabídkou akcií (IPO) musí vypracovat dodatek k prospektu.

Hub Ventures plánovali přes alternativní trh určený pro malé a střední podniky nabídnout 24,8procentní podíl ve firmě. Výměnou za to chtěla společnost od investorů získat 25 až 90 milionů korun. Hub Ventures by doplnila úvodní trojici firem, které na burzu Start vstupovaly v polovině května, během prvního obchodního dne. Přestože tak mladý trh přišel o zatím největší plánovaný úpis akcií, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic rozhodnutí vedení společnosti vítá.

"My si tohoto konzervativního přístupu emitenta vážíme, protože nenechá žádné investory na pochybách o tom, jak situace ve společnosti opravdu vypadá. Jde o událost, která nemůže zůstat nezveřejněná," uvedl generální ředitel Pražské burzy Petr Koblic.

Projekt burzy Start má být alternativním způsobem, jak mohou menší firmy získat čerstvý kapitál na svůj rozvoj, aniž by se musely zadlužovat nebo část podniku prodávat soukromý investorům. Zároveň má pomoci oživit zájem o český kapitálový trh, protože na hlavním parketu Pražské burzy aktivita klesá už více než 10 let.

Hub Venturs v současnosti pronajímají tři coworkingová centra v Praze, Brně a Ostravě. Sdílené pracovní prostory využívají je především začínající podnikatelé a start-upy, kterým se nevyplatí pronájem vlastních kanceláří. Díky nákupu konkurenčního centra v Praze rozšíří společnost svou síť pracovní prostor o tisíc metrů čtverečních a o pět procent navýší svůj podíl na českém coworkingovém trhu, kde dnes drží 35 procent.

Během druhého obchodního dne trhu Start bylo také možné obchodovat akcie firem, které na burzu vstoupily v polovině května – výrobce náplní do 3D tiskáren Fillamentum a obuvnická společnost Prabos plus.

Investory v květnu nejvíce oslovil hulínský dodavatel tiskařských materiálů. Společnost prodala všech plánovaných 28 800 kusů nově vydaných akcií. Cenu akcie trh stanovil na 825 korun za kus. Společnost tak od investorů získala téměř 24 milionů korun, které použije na výstavbu nové výrobní linky v Hulíně.

"V současnosti také vybíráme lokalitu pro otevření nové výroby v USA. Na podzim budeme nabírat zaměstnance a linku plánujeme rozjet na přelomu roku 2018 a 2019," řekl k aktuální situaci ve firmě Josef Doleček, ředitel a spoluzakladatel Fillamenta.

Obuvnická firma Prabos chce v úterý mezi investory rozdělit zbývající akcie, které se jí nepodařilo upsat při prvním obchodním dnu. Tehdy společnost prodala asi třetinu nabízených akcií a podařilo se jí tak upsat asi šestiprocentní podíl firmy.