Evropská unie je pro velké technologické firmy z USA lákavým útočištěm. A to především v případě, když přijde na placení korporátních daní. Ty jsou ve Spojených státech oproti většině Evropy stále vyšší, což příliš nezměnila ani loňská daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa, která tamní sazby snížila. Firmy jako Google, Facebook, Apple či Amazon proto v unii drží stovky miliard dolarů, které sem přelévají i z dalších trhů mimo USA.

Mohlo by se tak zdát, že unijní státy včetně Česka z takového stavu těží. V rámci EU to ovšem platí pouze pro vybrané daňové ráje, jako je Irsko, Lucembursko, Nizozemsko či Malta. Ani tyto státy ovšem od amerických korporací nedostávají zdaleka tolik, kolik by měly.

Technologické giganty, jako je již zmiňovaný Google, své výrobky a služby obvykle prodávají na všech unijních trzích. Jejich tamní pobočky ovšem většinou vykazují překvapivě nízké tržby. Příkladem může být právě tuzemská pobočka Googlu v Česku. Ta podle nejaktuálnějších čísel z předloňska v zemi přiznala příjmy ve výši necelých 270 milionů a zaplatila daně za osm milionů korun.

Konkurenční Seznam.cz přitom v témže roce utržil 3,7 miliardy korun a státu odvedl přes 240 milionů. Do státní kasy tedy zaplatil třicetkrát více než Google. Obě firmy jsou přitom z hlediska tržního podílu srovnatelné, Google ale většinu tržeb z Česka přiznává v Irsku, kde má svou evropskou centrálu a kde na daních platí mnohem méně.

Google se ve Francii daním vyhnul

Takový model firma využívá i v ostatních evropských zemích, což se nelíbí zvláště velkým státům, jako jsou Velká Británie, Itálie či Francie. Právě Francie se snažila na firmě Sergeye Brina a Larryho Page většinu sumy z jejích reálných francouzských tržeb vymoci. Poslala proto Google k soudu, u něhož po společnosti žádala doplatit na 1,1 miliardy eur za roky 2005 až 2010.

Pařížský tribunál ovšem loni dospěl k absurdnímu závěru: Google nic platit nemusí, protože v zemi v daném období nebyl přítomný. Firma sice měla v zemi své kanceláře, všechny smlouvy ale podepisovala ve své irské centrále. Ta navíc vybírala všechny poplatky od inzerentů vyhledávače a francouzská filiálka jí musela za marketingové či inženýrské služby platit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.