Ve střetu mezi vedením ČEZ a menšinovými akcionáři z finanční skupiny J&T zatím tahají za kratší konec ti druzí. Představenstvo největší české energetické firmy v čele s generálním ředitelem Danielem Benešem sice na 30. listopadu svolalo mimořádnou valnou hromadu, jak požadovali, nicméně většina návrhů od J&T, jako je možný prodej elektrárny Počerady, opční program pro management nebo změna strategie ČEZ pro akvizice v zahraničí, se na ní ale projednávat nebude. 

Podle Daniela Beneše se J&T chová vůči ČEZ aktivisticky a nemá zájem na jeho dlouhodobé prosperitě. "Rozhodně to nejsou žádní chudáci. Je to obchodní útok oligarchistické a bohaté skupiny," řekl HN Daniel Beneš

Skupina J&T, jejíž hlavní tváří je u této akce Michal Šnobr, sám minoritní akcionář, v poslední době nakoupila akcie ČEZ za více než tři miliardy korun. Spolu s dalšími menšími investory, kteří se k nim přidali, mají ve firmě mírně přes jedno procento. Jsou tak kvalifikovaným akcionářem s právem svolat valnou hromadu nebo dávat podněty dozorčí radě. Většinu má s necelými 70 procenty český stát, jehož vlastnická práva vykonává ministerstvo financí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se