České spořitelně klesl v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně o 3,1 procenta na 3,9 miliardy korun. Provozní zisk ale vzrostl o 11,2 procenta na 5,4 miliardy korun. Banka poskytla více úvěrů, rostl i objem hypoték. Hospodářské výsledky v pátek Česká spořitelna zveřejnila na svém webu.

Největší podíl na nárůstu provozního zisku měl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody a navyšováním úrokových sazeb. Na poklesu celkového objemu konsolidovaného čistého zisku se výrazně podílel povinný příspěvek do Fondu pro řešení krize, který se zvýšil o více než 50 procent na 0,7 miliardy korun, uvedla banka.

"V porovnání s předcházejícím rokem jsme za první tři měsíce dokázali poskytnout více úvěrů jak obyvatelům, tak i firemní klientele. Objem portfolia hypoték domácnostem vzrostl meziročně téměř o deset procent. Výborného výsledku jsme dosáhli také v oblasti depozit, jejichž objem se navýšil o více než devět procent. Zlepšování naší vlastní efektivity se projevilo v nárůstu provozního zisku," komentoval výsledky předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Komerční banka vydělala v prvním kvartále přes tři miliardy korun. Rostly spotřebitelské úvěry i půjčky na bydlení

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 8,6 procenta na 715,2 miliardy korun. Z toho úvěry domácnostem stouply o 8,4 procenta na 387,9 miliardy korun, a to především díky hypotékám fyzickým osobám, úvěrům malým podnikům a spotřebitelským úvěrům. Objem úvěrů podnikatelům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o 9,1 procenta na 258,8 miliardy korun. Úvěry velkým korporacím vzrostly o 16,8 procenta a malým a středním podnikům o 8,6 procenta.

Závazky ke klientům stouply meziročně o 9,1 procenta na 992 miliard korun. Vklady domácností se zvýšily o 7,9 procenta na 684,1 miliardy korun, vklady korporátní klientely o 3,9 procenta na 202,2 miliardy korun a vklady klientů veřejného sektoru o 31,1 procenta na 105,7 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o 11,3 procenta na 7,3 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí se zvýšil o 2,8 procenta na 2,2 miliardy korun.

Čistý zisk z obchodních operací v meziročním porovnání klesl o 12,4 procenta na 0,6 miliardy korun, což bylo podle banky ovlivněno nižšími výnosy z obchodování s deriváty a cennými papíry.

Celkové provozní náklady se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšily o 4,2 procenta na 4,8 miliardy korun, nejvíce rostly náklady na zaměstnance.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k 31. březnu 1,497 bilionu korun. Ve srovnání s objemem bilanční sumy k loňskému 31. prosinci se zvýšila o 4,9 procenta.

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, kterých měla ke konci prvního čtvrtletí 4,6 milionu. Hlavním akcionářem spořitelny je rakouská Erste Group, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy.

Erste Group stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 12,2 procenta na 377 milionů eur (9,7 miliardy korun). Výsledky překonaly očekávání díky zájmu o úvěry na hlavních trzích v čele s Rakouskem a Českou republikou. Uvedla to banka v pátečním prohlášení.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali v průměru zisk 354 milionů eur. Erste působí na šesti trzích střední a východní Evropy a v letošním roce slaví 200 let od svého založení.

Čisté příjmy z úroků se zvýšily o sedm procent na 1,16 miliardy eur, a to hlavně v České republice. Příjmy z poplatků stouply o necelá dvě procenta na 487,7 milionu eur.

"Ze současného pohledu jsme skvěle připraveni splnit naše cíle ve výročním roce 2019," uvedl v prohlášení generální ředitel Andreas Treichel. Upozornil, že příjmy rostou rychleji než náklady, úvěrová rizika jsou nízká a návratnost hmotného kapitálu vysoká.

Česká spořitelna v pátek oznámila, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 3,1 procenta na 3,9 miliardy korun. Provozní zisk ale vzrostl o 11,2 procenta na 5,4 miliardy korun. Banka poskytla více úvěrů, rostl i objem hypoték. Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru