Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním třetím čtvrtletí překvapivě vykázal zisk po ztrátách v první polovině roku. Firma v noci na čtvrtek oznámila, že v období od července do září vydělala 143 milionů dolarů (zhruba 3,3 miliardy korun). Akcie podniku po zveřejnění čtvrtletních výsledků posílily o více než 20 procent a jejich cena poprvé od začátku března překročila 300 dolarů, napsala agentura Reuters.

Tesla, v jejímž čele stojí známý americký podnikatel Elon Musk, se dlouhodobě potýká se ztrátami a ještě nikdy nedosáhla celoročního zisku. V prvním pololetí firma prodělala 1,1 miliardy dolarů. Řada investorů proto začala ztrácet v podnik důvěru, a to navzdory pokračujícímu růstu prodeje, upozornila agentura AP.

Automobilka ve své výsledkové zprávě předpověděla, že v budoucnosti zůstane zisková s "možnými přechodnými výjimkami" v době spouštění nových produktů. Firma loni podnikla důrazné kroky ke snížení nákladů, včetně zrušení tisíců pracovních míst, píše server BBC.

Tesla již začátkem měsíce oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila dodávky zákazníkům proti předchozím třem měsícům o dvě procenta na rekordních 97 tisíc vozů. Zároveň uvedla, že v celém letošním roce hodlá dodat 360 tisíc až 400 tisíc vozů.

Tesla už i oficiálně v Česku

Tesla začátkem října otevřela svou pobočku i v Česku - v pražských Vysočanech. S otevřením první prodejny také firma představila český konfigurátor pro výpočet cen. Nejlevnější Model 3 vyjde na 1 199 200 korun. Jedná se o verzi s jedním elektromotorem a pohonem zadních kol. Dojezd by tento vůz měl mít podle webových stránek výrobce lehce přes 400 kilometrů. 

Mimo tohoto základního Modelu 3 nabízí Tesla také verzi Long Range, která má pohon všech čtyř kol, dva elektromotory slibující dojezd 560 kilometrů a vyjde na 1 426 200 korun. Nejdražší verzí Modelu 3 je Performance s pohonem všech čtyř kol a dvěma elektromotory, která podle webových stránek Tesly vyjde na 1 611 200 korun. 

Startovní krok pro rozjezd střediska udělala Tesla už koncem loňského roku, kdy v Česku zaregistrovala svou firemní pobočku. Následně pak v dubnu otevřela v pražských Vysočanech první servis pro české řidiče svých automobilů, kteří předtím museli dojíždět do německých a rakouských zařízení.

Dříve byla nejbližší prodejna ve Vídni, kde působili dva čeští zástupci, kteří auta po dohodě předváděli vážným zájemcům. Podle zářijového vyjádření zakladatele firmy Elona Muska by se dalších prodejen měly brzy dočkat i zájemci v dalších východoevropských zemích.

"Doufám, že na začátku příštího roku otevřeme na Slovensku, v Chorvatsku, Srbsku a ve většině východní Evropy," oznámil na Twitteru Musk. Podle něj by plán rozšířit pobočky do východní Evropy potěšil hlavně vynálezce Nikolu Teslu, který pocházel z Balkánu a po němž se značka vozů jmenuje.

Podle deníku E15 jezdilo v Česku na začátku letošního roku až 700 elektromobilů této značky, na Slovensku jich je registrováno zhruba 200. O vozy nemají zatím Češi tak vysoký zájem jak kvůli vysoké ceně, tak kvůli malému počtu dobíjecích stanic, což zatím nekompenzují ani nižší náklady na provoz elektromobilů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru