Průmyslová výroba v Česku v září bez očištění meziročně vzrostla o 4,9 procenta po srpnovém poklesu o 3,8 procenta. K růstu průmyslu přispěla zejména výroba automobilů, jejíž růst ale zpomaluje. Dařilo se také výrobcům elektrických zařízení, naopak pokles zaznamenala výroba strojů a také počítačů. Letošní září mělo o dva pracovní dny více než loňské, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,6 procenta. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Proti srpnu průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů stoupla o 0,8 procenta.

"Průmyslu v Česku se zatím relativně daří. V září průmyslová produkce očištěná o vliv počtu pracovních dnů meziročně klesla jen o 0,6 procenta. Pokles mírní především růst výroby dopravních prostředků a odvětví na tuto výrobu úzce navázaných, jako například výroba elektrických zařízení," uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

"Průmysl postupně zpomaluje a letos roste jen mírně nad 0, vloni zrychlil o 3 procenta," napsal hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

"Český průmysl je konkurenceschopný díky kvalifikované pracovní síle, která je v porovnání se západní Evropou velice levná. Tato skutečnost zajišťuje průmyslníkům dostatek zakázek, i když je v mnohých zemích Evropské unie patrné ekonomické ochlazení," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Dodal, že díky rostoucí hodnotě nových zakázek se český průmysl může lépe vyrovnat se zahraničními riziky, které existují v souvislosti s brexitem a německou ekonomickou chřipkou.

"Tuzemský průmysl se potýká s poklesem průmyslové aktivity v Německu a eurozóně jako celku," řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Vzhledem k exportní orientovanosti českého průmyslu a jeho provázanosti s německým průmyslem není podle něj dost dobře možné, aby se tuzemští výrobci dopadu nepříznivých vnějších vlivů vyhnuli.

Automobilovému průmyslu k výborným výsledkům pomáhá ofenziva nových úspěšných modelů, doplnila analytička ČSOB Irena Procházková. Vývoj v průmyslu zůstává podle ní nadále dvourychlostní. Na jedné straně automobilový průmysl spolu s výrobci elektrických zařízení, a dokonce i farmacie nebo papírenský, na druhé straně stojí většina oborů, jejichž produkce v letošním roce klesá s tím, jak slábne zahraniční poptávka, dodala.

Motor české ekonomiky se trochu zadrhává, uvedl analytik Deloitte David Marek. V letošním roce se průmyslová výroba zvýší podle něj asi o 0,5 procenta, což je nejméně od roku 2013. Primární příčinou je zhoršení ekonomické situace ve světě, zejména potom v Německu, na něž je řada českých průmyslových firem navázána. Nicméně přispívá k tomu i dlouhodobá eroze konkurenceschopnosti, když již pátým rokem rostou mzdy rychleji než produktivita, upozornil.

Německo a další významné vývozní trhy v posledních měsících vytrvale hlásily klesající odbyt, takže podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila lze očekávat, že i český průmysl bude postupně dále chladnout. Čerstvé zprávy z Německa již ovšem dávají alespoň nějakou naději, že by se tamní průmysl mohl v dohledné době odrazit ode dna, zvláště pokud nastane avizované uklidnění geopolitického obchodního napětí. V takovém případě by německou recesí mohl český průmysl "proklouznout" bez větší újmy, podotkl.

Výroba aut v září meziročně stoupla o 2,7 procenta, růst tak pozvolna zpomaluje. V srpnu automobilkám stoupla výroba o 4,5 procenta, v červenci o 13,6 procenta. Automobilovým výrobcům navíc v září přibyly zakázky, jejich hodnota meziročně stoupla o 4,9 procenta. Výrobcům elektrických zařízení vzrostla produkce meziročně o sedm procent a zakázky vzrostly o 18,6 procenta. V září se naopak nedařilo výrobcům strojů a zařízení, počítačů nebo kovových konstrukcí. Výroba strojů klesla meziročně o 9,8 procenta a pokles se tak prohloubil ze srpnových 3,1 a červencových 0,3 procenta. Výroba počítačů také klesla o 9,8 procenta, když ještě na začátku prázdnin rostla. Počítačovým výrobcům v září ubylo zakázek, jejich hodnota se meziročně snížila o 6,3 procenta.

Nových zakázek průmyslovým podnikům v září přibylo. Celková hodnota meziročně stoupla o 2,7 procenta, přičemž výrazněji rostly zakázky ze zahraničí než z tuzemska. Tržby průmyslových podniků v září meziročně vzrostly o 6,3 procenta. Tržby z vývozu stouply o 8,2 procenta, domácí tržby o 3,7 procenta.

Průmyslové podniky v září zaměstnávaly o 1,6 procenta méně lidí než před rokem, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o sedm procent.

Stavebnictví se vrátilo k růstu

Stavební výroba v Česku se v září vrátila k meziročnímu růstu a vzrostla o 2,9 procenta. O měsíc dříve zaznamenala meziroční pokles o 3,7 procenta. V září se meziročně o procento zvýšila produkce v pozemním stavitelství, naopak v inženýrském o 1,7 procenta klesla, uvádí ČSÚ.

"Stavební produkce si udržela vysokou úroveň z loňského září, kdy se dařilo zejména inženýrským stavbám. Aktuálně je na tom proto lépe pozemní stavitelství, což je vidět také na výrazném růstu počtu dokončených bytů. Zásoba dosud neprovedených stavebních zakázek byla ke konci září meziročně vyšší o více než desetinu," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

"Vysoký růst cen na realitním trhu tlačí na rostoucí produkci bytů. Za tři čtvrtletí letošního roku bylo celkem dokončeno 25 782 bytů. Současné tempo růstu počtu dokončených bytů je vyšší než v loňském roce. Tehdy bylo za celý rok dokončeno 33 850 bytů, což bylo nejvíce od roku 2010," poznamenal Křeček s tím, že je patrné, že v Česku roste tlak na výstavbu.

"Stavební produkci pomohlo dobré počasí i vyšší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem. Aktuální statistika také potvrzuje náš pozitivní výhled pro čtvrté čtvrtletí. Oživení se projevilo hlavně ve výstavbě domů a bytů, která také meziročně vzrostla," uvedl analytik Komerční banky František Táborský.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka stavebním firmám sice nechyběly nové zakázky, ale prostor k dalšímu růstu zůstává z kapacitních důvodů omezený. "Po očištění o vliv dvou pracovních dní navíc reálná produkce v odvětví v podstatě stagnovala. Jak napověděly dřívější průzkumy, důvodem je hlavně nedostatek pracovníků. A jak se zdá, v některých případech i stavebního materiálu. I proto je stavebnictví jedním z odvětví s nejrychleji rostoucími cenami," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že firmy dále utlumují zahraniční aktivitu a orientují se na domácí stavby. "Přesto stavebnictví není v takové kondici, abychom s ním mohli počítat jako s tahounem růstu ekonomiky při očekávané recesi v průmyslu," podotkl Sobíšek.

Stavební úřady vydaly v září 7535 stavebních povolení, meziročně o 12 procent více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 33,2 miliardy korun, oproti loňskému září vzrostla o 4,6 procenta.

Počet zahájených bytů v září meziročně vzrostl o 45,8 procenta na 3653 bytů. Počet dokončených bytů byl vyšší o 40,9 procenta, dostavělo se jich 3308 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v září meziročně zvýšil o 1,6 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 5,4 procenta.

Za celé třetí čtvrtletí byla stavební produkce meziročně vyšší o 1,8 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 0,4 procenta. Oproti druhému čtvrtletí klesla o 0,2 procenta. Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci uzavřely ve třetím čtvrtletí 15 874 stavebních zakázek, což je meziroční pokles o šest procent. Celková hodnota těchto zakázek vzrostla o téměř pětinu a dosáhla 65,1 miliardy korun. Pozemní stavitelství vzrostlo ve třetím čtvrtletí o 4,4 procenta a inženýrské o 35,1 procenta.

Letošní září mělo oproti loňskému o dva pracovní dny více, po očištění o vliv počtu pracovních dnů pak stavební výroba vzrostla o 0,2 procenta. Meziměsíčně stavebnictví vzrostlo o 1,8 procenta.
Hodnoty 2,9 a 3,7 jsou neočištěná data za celé odvětví. Údaje za pozemní a inženýrské stavitelství jsou očištěné o pracovní dny. Vynechání těch posledních dvou vět tak dělá text trochu zavádějící.


 

OPRAVA 7. 11. 2019, 14:47: Do textu jsme doplnili kalendářně očištěné výsledky stavebnictví. Opravili jsme nesprávné údaje v komentáři ekonoma BHS Štěpána Křečka. Za první tři čtvrtletí letošního roku se dokončilo 25 782 bytů a loni to bylo 33 850 bytů. Za nepřesnosti se omlouváme.