České banky zůstávají i přes pandemii koronaviru v zisku, ale ten je daleko nižší, než se původně očekávalo. České spořitelně klesl čistý zisk za první pololetí letošního roku o 47,1 procent na 4,6 miliardy korun. U Moneta Money Bank pak ve stejném časovém období došlo k poklesu o více než čtyřicet procent, a to na 1,2 miliardy korun.

Provozní zisk České spořitelny se snížil o desetinu, provozní výnosy klesly o 4,2 procenta. Makroekonomické prostředí České republiky se kvůli pandemii onemocnění covid-19 výrazně zhoršilo, uvedla banka v tiskové zprávě.

"V celkovém hospodářském výsledku, který v porovnání se stejným obdobím minulého roku vykazuje pokles, se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů," komentoval čísla předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Banka měla ke konci pololetí konsolidovanou bilanční sumu 1,667 bilionu korun, proti konci loňska se zvýšila o 14,3 procenta.

Provozní zisk se v pololetí snížil proti stejnému období loni o 10,1 procenta na 10,2 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 4,2 procenta na 20 miliard korun. Jejich nejdůležitější složka, čistý úrokový výnos, zůstala na 14,7 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně snížil o 10,6 procenta na čtyři miliardy korun.

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl o 4,6 procenta na 763,8 miliardy korun. Rostly úvěry domácnostem, firmám i spotřebitelské úvěry.

Závazky ke klientům se meziročně zvýšily o desetinu na 1,15 bilionu korun. Stouply vklady firem i domácností, o víc než pětinu vzrostly vklady klientů veřejného sektoru.

Provozní náklady vzrostly o 2,7 procenta na 9,8 miliardy korun. Především kvůli zvýšení mezd stouply náklady na zaměstnance.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů, kterých měla ke konci letošního pololetí 4,5 milionu. Vlastníkem České spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Čistý zisk Erste Group Bank v pololetí meziročně klesl o 60 procent na 293,8 milionu eur (zhruba 7,7 miliardy korun).

Moneta se obává úvěrových ztrát

Provozní výnosy Monety stouply o 27,7 procenta na 6,6 miliardy. Vyplývá to z informací na webu Monety. Výsledky ovlivnila krize související s šířením nemoci covid-19. Celkový zisk před zohledněním nákladů na riziko činil 3,9 miliardy. Tvorba opravných položek v souvislosti s potenciálními riziky pandemie covidu-19 dosáhla 1,9 miliardy korun.

Kvůli pandemii covidu-19 se podle Monety zvýšila míra očekávaných budoucích úvěrových ztrát. "V současné době nicméně Moneta nezaznamenala žádný nárůst splátek po splatnosti nebo delikventních úvěrů," oznámila banka. Podíl nesplácených úvěrů dokonce letos v prvním pololetí mírně klesl z 1,8 procenta ke konci roku 2019 na nynějších 1,6 procenta.

Úvěrové aktivity Monety meziročně vzrostly přibližně o polovinu a depozitní portfolio o dvě třetiny. Retailové vklady se zvýšily o 90,1 procenta na 188,5 miliardy a vklady firem a podnikatelů o 17 procent na 67,7 miliardy.

Hypoteční portfolio Monety se letos v prvním pololetí meziročně zvýšilo o 135,4 procenta na 87,7 miliardy korun. Podíl skupiny na trhu hypoték se tak podle Monety zvýšil oproti konci minulého roku dvojnásobně na 6,6 procenta. Objem spotřebitelských úvěrů stoupl o 28,2 procenta na 50,4 miliardy. Úvěry pro živnostníky a podnikatele meziročně vzrostly o 20,2 procenta na 7,2 miliardy a portfolio úvěrů malých a středních podniků vzrostlo o 14,1 procenta na 68,5 miliardy.

Počet klientů skupiny se zvýšil meziročně zhruba o dvě pětiny na 1,4 milionu. Na začátku dubna Moneta dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Získala tak více než 400 000 nových klientů a posílila svoji depozitní bázi o více než 55 miliard a úvěrové portfolio o 56 miliard korun.

V prvním pololetí klesl počet poboček skupiny ze 179 na konci roku 2019 na 160. Snížil se i počet bankomatů z 632 na 600. Vzrostl naopak počet zaměstnanců, a to od začátku roku o 118 na 3061.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnila z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru