Spolumajitel investiční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák, jehož slovenská policie v úterý zadržela a obvinila z korupce, se s ohledem na situaci vzdává všech výkonných pozic ve skupině. Zůstává ale jejím spoluvlastníkem, sdělila ve středu Penta ČTK. Haščákovy výkonné funkce přebírá Iain Child.

Brit Child se stal spolumajitelem Penty v listopadu 2010. Předtím působil v Deloitte Central Europe na pozici senior partnera. V Pentě má na starosti hlavně investice v Primabance a ve společnosti Fortuna Entertainment Group.

"Chci ubezpečit všechny naše zaměstnance, obchodní partnery a zákazníky, že naše skupina je stabilní," uvedl Child.

Na výkonném řízení skupiny Penta se podílejí další tři spoluvlastníci. Jsou jimi Marek Dospiva, řídící partner Penta Real Estate, Jozef Oravkin, zodpovědný za Privatbank, část realitních projektů na Slovensku a za investice skupiny ve společnosti Slovalco, a Eduard Maták, který zodpovídá za investice ve zdravotnictví.

Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích. Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media.

Haščáka slovenská policie zadržela v úterý a podle serveru Aktuality.sk ho obvinila z korupce a legalizace trestné činnosti, konkrétně z praní špinavých peněz. Denník N uvedl, že ozbrojení policisté v úterý zasahovali v šestém a sedmém patře budovy v sídle česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments bratislavském Digital Parku. Zaměstnanci museli odejít před budovu.

Haščák údajně bývalému příslušníkovi tajné služby Ľubomíru Arpášovi zaplatil 194 tisíc eur za fiktivní poradenské služby. Podle policie ale šlo ve skutečnosti o odměnu za prodej nahrávky Gorila. Její přepis se dostal na veřejnost v roce 2011 a samotnou nahrávku získali novináři před rokem. Dokazovala, že vysoce postavení slovenští politici se v tajném bytě setkávali s Jaroslavem Haščákem a jednali o státních zakázkách a privatizaci státního majetku.

"Spolumajitel Penty Slavo Haščák byl údajně obviněn v souvislosti s kauzou Gorila, dílčí událostí starou pět let. Po celou dobu trvání kauzy poskytuje policejním orgánům maximální součinnost, nevěříme, že existuje důvod jak k jeho zadržení, tak k rozsáhlému, masivnímu policejnímu zákroku v Digital Parku, v sídle Penty na Slovensku," sdělil HN mluvčí Penty v Česku Ivo Mravinac. Už v tuto chvíli můžeme říci, že zákrok je natolik nepřiměřený, že ho nelze označit jinak než za demonstraci síly a moci."

V Česku je tváří Penty Marek Dospiva, na Slovensku je to právě jeho společník Haščák. Ten se měl v tajném bytě setkávat s politiky různých stran, včetně bývalého premiéra Roberta Fica.

Ficova věta z nahrávky "dal bych si colu", kterou odpovídal na nabídku občerstvení ze strany Haščáka, se stala jednou z ikonických citací ilustrujících propojení politiky a byznysu na Slovensku.