Nejbohatší Čech Petr Kellner si vybírá první výnosy ze svého biotechnologického byznysu. Jím vlastněná skupina PPF prodala podíl ve švýcarské firmě NBE-Therapeutics jedné z největších světových farmaceutických společností Boehringer Ingelheim. Německý podnik vykoupil i podíly dalších investorů a za 1,18 miliardy eur (přibližně 31 miliard korun) bude jediným vlastníkem firmy, která pracuje na přelomové technologii pro léčbu rakoviny. PPF nezveřejnila, jak velký podíl v NBE-Therapeutics držela. Uvedla pouze, že byla největším akcionářem. Podle informací agentury ČTK vlastnila 26 procent firmy, což by nyní znamenalo příjem asi 300 milionů eur.
"Tato akvizice potvrzuje správnost našeho obchodního modelu, kdy investujeme do biotechnologických společností vyvíjejících nové metody léčby nádorových onemocnění a také produkty s potenciálem zásadně měnit vývoj v oboru," prohlásil Ladislav Bartoníček, který má v PPF biotechnologie na starosti.
Prodej NBE-Therapeutics je největší transakcí v oboru vývoje léků proti rakovině za posledních deset let. Firma pracuje na technologii známé jako ADC, která umožňuje zacílit silnou chemoterapii pouze na nádorové buňky, čímž výrazně snižuje zátěž na organismus a potenciální nežádoucí účinky léčby. To umožňuje testovat i daleko agresivnější metody léčby, které by při klasické chemoterapii byly příliš riskantní.
PPF do firmy vstoupila v roce 2016, kdy investovala asi 250 milionů korun. NBE začala v témže roce spolupracovat s další společností Sotio, taktéž spadající pod Kellnerovu skupinu. K vývoji a výrobě léků jí poskytla právě zmíněnou technologii ADC. Spolupráce bude pokračovat i nadále. Podle zástupců Sotia se transakce nijak nepromítne ani do jejích podmínek. „Zájem jedné z největších světových farmaceutických firem o platformu ADC ukazuje, jak velkou hodnotu mají námi vyvíjené přípravky založené právě na této platformě od NBE,“ řekl generální ředitel Sotia Radek Špíšek.
PPF hodlá získané peníze využít na další vývoj léků proti rakovině. "Onkologický výzkum je velmi nákladný a riskantní. Díky realizaci zisku z prodeje podílu v NBE získáváme zdroje pro další finančně náročný vývoj ostatních dvou programů založených na technologii ADC," uvedla mluvčí skupiny Jitka Tkadlecová. Sotio tyto preparáty vyvíjí ve spolupráci s NBE pod kódovými označeními SO-N102 a SO-N107. První z nich by firma chtěla do konce příštího roku začít testovat na pacientech, druhý zatím zůstane ve fázi předklinických testů, kdy se účinky zkoumají na zvířatech.
Kellnerova skupina koupila Sotio v roce 2012. Firma působí i v USA, Rusku nebo Číně. Pod její hlavičkou vznikají vedle zmíněných přípravků i další léky na rakovinu. Ty se již testují na lidech. Například přípravek s názvem DCVAC/Luca určený k léčbě rakoviny plic podle lékařů z pražské Thomayerovy nemocnice snížil riziko úmrtí pacientů s tímto typem rakoviny o 46 procent.
Sotio, které vlastní aktiva ve výši 6,5 miliardy korun a loni vykázalo ztrátu přes 300 milionů korun, vyvíjí i přípravky na rakovinu prostaty a vaječníků. Všechny jsou založeny na takzvaných dendritických buňkách z krve jednotlivých pacientů, které jsou součástí jejich imunitních systémů. Každý z nich tak má individuální léčivo. Jeho cílem je vyvolat imunitní reakci proti nádorům a zpomalit průběh nemoci.
PPF investuje do řady odvětví, z nichž nejvýznamnější jsou telekomunikace, bankovnictví, strojírenství nebo reality. Vlastní například operátora O2, plzeňskou Škodu Transportation nebo finanční společnost Home Credit. Letos dokončila koupi mediální firmy CME, která je mimo jiné vlastníkem největší české soukromé televize TV Nova.
V biotechnologiích se PPF angažuje například ve francouzské společnosti Cytune Pharma, švýcarské Cellestia Biotech, v britské Autolus Therapeutics a od loňska i v americké MaveriX Oncology. Do té prostřednictvím zmíněného Sotia investovala v přepočtu 167 milionů korun.
Vývoj léků proti rakovině přitahuje i další miliardáře. Z těch tuzemských se v něm výrazně angažuje například skupina KKCG Karla Komárka. Ta vložila peníze do vývoje látky MiroTam českého biochemika Jiřího Neužila. Vědci mají za sebou úspěšné testy na myších. Zkoumání nadějného léku ale letos přibrzdily vysoké náklady spjaté s testováním na lidech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist