Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, stoupl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 52,7 procenta na 11,22 miliardy dolarů (241,6 miliardy korun). Výnosy překonaly očekávání analytiků díky vyšším výdajům firem za reklamu v době předvánoční nákupní sezony. Vyplývá to ze středečního prohlášení společnosti.

Celkové výnosy, které zahrnují převážně tržby z reklamy, vzrostly o 22 procent na 28,07 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Refinitiv očekávali zvýšení výnosů na 26,44 miliardy dolarů. Počet aktivních měsíčních uživatelů stoupl o 12 procent na 2,8 miliardy, analytici čekali 2,75 miliardy aktivních uživatelů.

Firma spustila řadu nových produktů pro elektronické obchodování, jako Facebook Pay a Facebook Shops, které umožňují nákupy v aplikacích společnosti, včetně Instagramu a WhatsAppu. Zájem o nákupy na sociálních sítích loni podpořila pandemie nemoci covid-19, která omezila venkovní rekreační aktivity, napsala agentura Reuters.

Výhled pro letošní rok je však zatím nejistý a Facebook varoval, že jeho výnosy ve druhé polovině roku mohou čelit značnému tlaku. Vzhledem k tomu, že loni ve druhém pololetí rostly výnosy rychle, bude mít firma letos problém udržet toto tempo. Problémy by také mohl způsobit plán společnosti Apple spustit ochranu soukromí uživatelů, která by mohla omezit schopnost Facebooku cílit reklamu, upozornila agentura AP.

Americkému výrobci elektromobilů Tesla stouply meziročně za čtvrté čtvrtletí tržby o 45,5 procenta na 10,74 miliardy dolarů (231,3 miliardy korun). Automobilka v posledním kvartálu dodala rekordních 180 570 vozů, ale těsně minula ambiciózní cíl na celý rok 2020, tedy půl milionu dodaných elektromobilů.

Zisk za poslední kvartál vykázala Tesla nižší, než čekali analytici, což způsobilo po konci obchodování na newyorské burze pokles akcií automobilky.

Co se týče tržeb, výrobce elektromobilů mírně překonal prognózu analytiků, kteří odhadovali, že dosáhnou 10,4 miliardy dolarů.

Čistý zisk – bez peněz vyplacených na základě výnosu akcií zakladateli firmy Elonu Muskovi – stoupl o 133 procent na 903 milionů dolarů. Analytici dotazovaní společností Refinitiv v průměru očekávali čistý zisk 1,08 miliardy dolarů.

Akcie Tesly zprvu po ukončení obchodování klesly téměř o šest procent, později část ztrát smazaly. Za celý loňský rok si ale připsaly téměř 700 procent. Tesla se tak stala nejhodnotnější automobilkou na světě, přestože objem její produkce představuje pouhý zlomek ve srovnání s výrobou konkurentů, jako jsou Toyota, Volkswagen a General Motors.

"Ve výhledu několika let čekáme, že dodávky vozů budou každoročně stoupat v průměru o 50 procent. Některý rok to může být více, což podle nás bude i případ roku 2021," uvedla Tesla v prohlášení. Letos dodala 499 550 aut a vyrobila jich 509 737. V obou případech je to pro výrobce elektromobilů rekord.

Automobilka nyní buduje závody v texaském Austinu a nedaleko Berlína. Společnost předtím navýšila kapacitu závodu v Šanghaji, což byla první továrna Tesly mimo Spojené státy. Provoz zde zahájila v říjnu 2019. Rekordních loňských dodávek automobilka dosáhla zejména díky prodejům v Číně, tedy na největším automobilovém trhu světa. Hlavní závod Tesly se nachází v americkém městě Fremont ve státě Kalifornie.

I jihokorejský výrobce elektroniky Samsung ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk, a to o 26 procent na devět bilionů wonů (175,3 miliardy korun). Výsledky ovlivnil zejména vysoký zájem o čipy a obrazovky v době pandemie, kdy museli lidé ve velkém začít pracovat z domova, uvedla firma. Letošní první čtvrtletí podle ní bude kvůli silnému dolaru a expanzi výrobních kapacit slabší.

Výsledky Samsungu odpovídají předběžným údajům, které firma zveřejnila na začátku měsíce. V období od loňského října do prosince se její provozní zisk oproti předchozímu roku zvýšil o 26,35 procenta. Tržby vzrostly o 2,78 procenta na 61,5 bilionu wonů (1,2 bilionu korun).

Zisk firmy, která je největším světovým výrobcem paměťových čipů a chytrých telefonů, za celý rok 2020 činil 36 bilionů wonů (697 miliard korun), což je oproti roku 2019 růst o 29 procent.

"V roce 2021 společnost očekává oživení celkové globální poptávky, bude ale přetrvávat nejistota spojená s možností dalších vln pandemie covidu-19," citovala z prohlášení Samsungu agentura AP. Samsung předpokládá, že v tomto čtvrtletí se zvýší poptávka po čipech a smartphonech, silnější bude v následujících letech ale pravděpodobně také aktivita u fúzí a akvizic.

Akcie Samsungu dnes na burze v Soulu oslabily o více než dvě procenta, ztrácel ale i zbytek trhu. Od září nicméně akcie firmy zpevnily asi o 60 procent, částečně díky solidnímu výhledu ve výrobě čipů. Dnes akcie firmy klesly navzdory oznámení, že Samsung díky vysokému objemu nevyužité hotovosti za poslední tři roky vrátí akcionářům formou mimořádné dividendy 10,7 bilionu wonů (200 miliard Kč).

"Nárůst hotovosti za poslední tři roky je zejména výsledkem toho, že jsme nedokázali provést významné akvizice," uvedla firma. Očekává ale, že větší akvizice přijdou v následujících třech letech. Analytici podle agentury Reuters upozorňují, že Samsung se bude snažit zajistit si budoucí technologie právě přes případné fúze a akvizice. A zaměří se patrně na ty, které lze využít v automobilovém sektoru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist