Provozovatel sociální sítě Facebook v letošním prvním čtvrtletí téměř zdvojnásobil čistý zisk na 9,5 miliardy dolarů (více než 200 miliard korun) ze 4,9 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to ve středu firma. Akcie podniku si po zveřejnění hospodářských výsledků připisovaly zhruba šest procent.

Celkové tržby společnosti se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 48 procent na 26,17 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu firmy Refinitiv odhadovali v průměru na 23,67 miliardy dolarů.

Facebook podle agentury Reuters těží z vyšších výdajů na reklamu v době vzestupu aktivity na internetu, který je důsledkem pandemie covidu-19. Příjmy z reklamy, které tvoří většinu tržeb podniku, se v prvním čtvrtletí zvýšily o 46 procent na 25,44 miliardy dolarů.

„Měli jsme silné čtvrtletí, protože jsme pomáhali lidem zůstat ve spojení a firmám dosahovat růstu,“ uvedl zakladatel a výkonný ředitel firmy Mark Zuckerberg. Dodal, že Facebook bude dál „agresivně investovat“, a to mimo jiné do nových oblastí, jako je například virtuální realita.

Společnost předpověděla, že ve druhém čtvrtletí porostou její tržby stejně rychle jako v prvním kvartálu, nebo dokonce o něco rychleji. V dalších dvou čtvrtletích však očekává výrazné zpomalení růstu.

Facebook rovněž uvedl, že jeho stejnojmennou sociální síť v prvním čtvrtletí alespoň jednou měsíčně používalo 2,85 miliardy lidí. To představuje meziroční nárůst o deset procent. Podnik kromě této sociální sítě provozuje také například aplikace WhatsApp a Instagram.