České společnosti Draslovka pomohou ke globální expanzi peníze z fondů americké společnosti Oaktree Capital Management. Ta do Draslovky investuje 150 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes tři miliardy korun. Jak velký podíl Oaktree získá, společnosti neuvedly. Draslovka si loni loni vytyčila cíl být do roku 2025 třikrát až čtyřikrát větší. A díky různým akvizicím, z nichž některé už uskutečnila, se stát světovou jedničkou ve výrobě kyanidových produktů.

Draslovka byla loni jedním z největších českých investorů v zahraničí. Její produkty používají těžaři pro extrakci zlata nebo zemědělci ke hnojení či hubení škůdců.

„Jsme rádi, že jsme mohli uzavřít strategické partnerství se společností Oaktree. Pomůže nám to v naší strategii růstu,“ uvedl šéf společnosti Pavel Brůžek. Oaktree podle něj přináší do Draslovky významné investiční znalosti a bohaté zkušenosti z oboru.

Firma také oznámila dokončení akvizice australské společnosti Mining & Process Solutions, která vlastní výhradní práva na proces loužení rud a nerostů glycinem. Jde o proces loužení směsí oxidů a rud kovů, který je ekologicky šetrnější než jiné metody. Díky tomu může nabídnout řešení na ekologičtější těžbu řady prvků včetně vzácných kovů, mědi, niklu a kobaltu, které budou hrát klíčovou roli mimo jiné při přechodu na elektromobilitu. Výši investice společnost neuvedla.

„Akvizice je vyvrcholením dvanáctiměsíčního úsilí o nalezení významného partnera, který by mohl podpořit obchodní využití naší technologie loužení glycinu. Ta byla vyvinuta ve spolupráci s Curtin University v Perthu,“ uvedl v tiskové zprávě Ivor Bryan, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Mining & Process Solutions.

Už loni v prosinci Draslovka dokončila další akvizici, v tomto případě společnosti Chemours Mining Solutions. Díky spojení s divizí Chemours orientovanou na těžaře vznikl největší výrobce pevného kyanidu sodného na světě. Draslovka tak získává přístup na lukrativní trh v Severní a Jižní Americe. 

V roce 2021 také uzavřela dohodu o koupi závodu společnosti Sasol South Africa Limited na výrobou kyanidu sodného. Draslovka ho chce koupit za 2,23 miliardy korun. Antimonopolní úřad Jihoafrické republiky ale na konci loňského roku spojení zamítl. Negativní stanovisko vydal den před vypršením lhůty na posouzení transakce. Obával se hlavně toho, jaké cenové dopady by spojení obou firem mělo. Podle serveru Seznam Zprávy ovšem podnikatelé očekávají, že úřad nakonec obchod schválí během letošního roku.

Draslovka sídlí v Kolíně, kde má i výrobní závod. Ovládá ji skupina bpd partners trojice bývalých uhelných podnikatelů – Vasila Bobely, Petra Pudila a Jana Dobrovského. Dalším podílníkem je rodina Brůžkových. Pavel Brůžek je generálním ředitelem celé firmy, kterou jeho otec koupil v 90. letech. K nim nyní přibyly i fondy Oaktree, které získaly blíže nespecifikovaný minoritní podíl. V posledních letech se roční obrat firmy pohyboval na úrovni kolem 80 milionů dolarů, což je zhruba 1,7 miliardy korun. To ale bylo v časech před mohutnou expanzí.

Společnost má víc než stoletou zkušenost s výrobou kyanovodíku. Kromě kyanidové chemie, která zajišťuje zhruba tři čtvrtiny ročního obratu Draslovky, vyrábí firma i hnojiva nebo polymerové pryskyřice. Vyvinula také několik chemických látek, které se v agrochemii používají při ošetřování dřeva a půdy před výsadbou.

Velkou budoucnost vidí firma v nových druzích fumigantů a biocidů, jež slouží k hubení škůdců v půdě a na plodinách. Poté se v krátkém čase rozloží na uhlík a dusík, které umí příroda vstřebat a dále využít.

S přispěním Petra Zenknera a ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist