Americký výrobce elektromobilů Tesla oznámil plán na rozštěpení akcií v poměru jedna ku třem. Firma miliardáře Elona Muska to uvedla v pátek po skončení burzovního obchodování. Krok by akcie měl zlevnit pro drobné investory.

Tesla uvedla, že její představenstvo schválí rozdělení akcií na tři ku jedné, pokud je akcionáři odsouhlasí na své srpnové výroční schůzi. Tesla ohlásila, že plánuje rozštěpení akcií už v březnu, doposud ale nebylo jasné v jakém poměru.

Rozdělení akcií ve skutečnosti nemění tržní hodnotu společnosti, ale snižuje cenu za jednotlivou akcii. Nákup si tak mohou dovolit i drobní investoři, i když těm v poslední době mnoho brokerů nabízí i zlomky akcií.

Přesto je opatření u firem obchodovaných na burze velmi oblíbené. Rozštěpení svých akcií už letos oznámily i další velké americké korporace jako mateřská společnost Googlu Alphabet a internetový prodejce Amazon.

Akcie Tesly byly v rámci současného všeobecného poklesu na akciových trzích pod velkým tlakem. Od maxima z loňského listopadu cena klesla o více než 40 procent. Akcie v pátek uzavřely na 696,69 dolaru. Oznámení o rozdělení akcií způsobilo mírný cenový nárůst po skončení obchodování.