Generální ředitel automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess končí. S dozorčí radou společnosti se dohodl na tom, že funkci opustí k 1. září. Nahradit ho má dosavadní šéf Porsche Oliver Blume. Firma tento nečekaný krok oznámila ve svém pátečním sdělení, informovala agentura DPA.

Podle tiskové zprávy se o překvapivém odchodu rozhodlo „po vzájemné dohodě“ na jednání dozorčí rady Volkswagenu. Dozorčí rada poděkovala Diessovi za jeho velké zásluhy na transformaci koncernu.

Diessova budoucnost v čele jedné z nejprominentnějších globálních firem byla během jeho čtyřletého působení ve funkci v ohrožení několikrát, připomněla agentura Reuters. Naposledy na podzim loňského roku se třiašedesátiletý manažer střetl s výkonnou radou společnosti ohledně své strategie elektrifikace a stylu řízení.

Šéf hlavní značky koncernu Volkswagen Thomas Schäfer nedávno upozornil na neshody uvnitř firmy. Diess totiž od svého příchodu do čela mladoboleslavské automobilky bojoval proti tomu, jak moc se nové modely Škody, především Superb a Octavie, začaly podobat konkurenci z vlastních řad. Často se prodávaly lépe než Audi, Seat a Volkswagen. Byly technicky srovnatelné a pro zákazníky finančně výhodnější než modely jako Passat či Golf.

Dlouho Diesse držela rodina Piech-Porsche. Teď podle zdrojů německého deníku Handelsblatt vzešla iniciativa k odchodu právě od nich. Důvodem byl především spor o zaměření dceřiné softwarové společnosti Cariad v uplynulých měsících. „To byl poslední impuls,“ zní podle deníku z Wolfsburgu.

Diessův odchod přichází v době, kdy koncern tlačí na to, aby porazil amerického výrobce elektrovozů Tesla a stal se největším světovým výrobcem elektromobilů. Chystá se také uvést na burzu svou značku sportovních vozů Porsche.

„Po opravdu stresující první polovině roku 2022 se mnozí z nás těší na zaslouženou letní dovolenou,“ napsal Diess na sociální síť LinkedIn před oznámením svého odchodu.

„Zaměřím se na zákazníky, značky a na produkty,“ uvedl čtyřiapadesátiletý Blume, který má Diesse v čele koncernu, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, od září nahradit. Podle předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche by nový šéf Volkswagenu měl společně s celou výkonnou radou pokračovat v prosazování transformace v týmovém duchu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist