Majitel a šéf americké internetové společnosti Twitter Elon Musk aktivně hledá nástupce, který by ho nahradil v čele firmy. Informoval o tom v úterý server CNBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Uživatelé Twitteru se v pondělí vyslovili pro Muskův odchod z funkce šéfa podniku. Musk, který anketu inicioval, slíbil, že se jejímu výsledku podřídí.

Musk, jenž je rovněž šéfem automobilky Tesla, v říjnu koupil Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun). Twitter po převzetí prochází výraznými změnami. Musk mimo jiné propustil zhruba polovinu zaměstnanců a začal obnovovat některé zrušené účty.

Musk již dříve uvedl, že jeho působení v čele Twitteru bude pouze dočasné. V neděli nicméně na svém twitterovém účtu napsal, že žádný nástupce zatím neexistuje. „Nejde jen o nalezení šéfa. Jde o nalezení šéfa, který dokáže udržet Twitter při životě,“ upozornil.

Řada podniků na síti Twitter pozastavila reklamu kvůli obavám, že pod novým vlastníkem by se na ní mohlo objevovat více závadných příspěvků. Musk minulý měsíc uvedl, že společnost Twitter utrpěla „masivní pokles příjmů“ a prodělává čtyři miliony dolarů (přes 90 milionů korun) denně. Nevyloučil, že firma by mohla zbankrotovat.

Muskovo převzetí Twitteru má negativní vliv na cenu akcií automobilky Tesla. Investoři mají obavy, že Musk příliš rozptyluje svou pozornost a nevěnuje se dostatečně řízení této své další firmy. Cena akcií Tesly se tak od začátku letošního roku propadla o více než polovinu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.