Americký internetový prodejce Amazon ve druhém čtvrtletí letošního roku hospodařil se ziskem 6,7 miliardy USD (148,1 miliardy korun) po ztrátě dvě miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Tržby se zvýšily o 11 procent na 134,4 miliardy USD. Hospodaření firmy podpořil pokračující růst v divizi cloudových služeb a změny, které pomohly dodávat zboží zákazníkům rychleji a levněji. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila firma v noci na pátek.

Amazon se snaží udržet si pozici největšího světového poskytovatele cloudových služeb a internetového prodejce. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v anketě agentury FactSet očekávali zisk jen 3,64 miliardy USD a zvýšení tržeb o 8,5 procenta. Amazon loni vykázal ztrátu kvůli odpisu investice do výrobce elektromobilů Rivian Automotive.

Tržby z lukrativních cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) vzrostly o 12 procent na 22,1 miliardy USD. Analytici pozorně sledují výkon cloudové divize, která je lídrem na trhu v tomto odvětví.

Tržby divize internetového maloobchodu stouply o pět procent, což je nejlepší výsledek od třetího čtvrtletí loňského roku. Výkon divize po pandemickém prudkém růstu dramaticky zpomalil. Firmě se také podařilo snížit náklady a rychleji doručovat služby díky novému modelu regionalizace. Tržby z prodeje v kamenných obchodech se zvýšily o sedm procent.

Ve třetím čtvrtletí Amazon očekává konsolidované tržby v rozmezí 138 miliard až 143 miliard USD. To je více, než čekají analytici, uvedla agentura DPA.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě, spolu s firmami Google, Apple a Microsoft patří k takzvané velké čtyřce technologických firem světa. V České republice Amazon působí od roku 2013, celkem investoval přes 26 miliard korun. První distribuční centrum Amazonu bylo v Česku otevřeno v roce 2015 v obci Dobrovíz. V tuzemsku nyní společnost zaměstnává přes 4000 lidí.

Apple roste ve službách

Americká technologická společnost Apple ve třetím finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o zhruba dvě procenta na 19,9 miliardy dolarů (asi 440 miliard Kč). Firma to oznámila ve čtvrtek. Její celkové tržby sice klesly o více než jedno procento na 81,8 miliardy dolarů, mírně však překonaly očekávání analytiků.

Tržby z prodeje telefonů iPhone se ve třetím čtvrtletí, které skončilo 1. července, snížily na 39,7 miliardy dolarů ze 40,7 miliardy dolarů před rokem. Mírně tak zaostaly za očekáváním analytiků, kteří je odhadovali na 39,9 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Pokles vykázaly rovněž tržby z prodeje počítačových tabletů iPad a počítačů Mac. Firma však dosáhla více než osmiprocentního nárůstu u tržeb z prodeje svých služeb, které zahrnují například streamovací službu Apple TV.

Apple v prvních třech čtvrtletích finančního roku vynaložil 22,6 miliardy dolarů na výzkum a vývoj, což představovalo meziroční nárůst o více než tři miliardy dolarů. Šéf podniku Tim Cook řekl agentuře Reuters, že za zvýšenými výdaji na výzkum a vývoj zčásti stojí práce na generativní umělé inteligenci.

Termínem generativní umělá inteligence jsou označovány systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky loňskému zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem.

„Po léta provádíme výzkum široké škály technologií v oblasti umělé inteligence, včetně generativní umělé inteligence,“ uvedl Cook. „Investujeme do toho hodně, což se odráží ve výdajích na výzkum a vývoj, na které se díváte,“ dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist