Největší německá realitní firma Vonovia se rozhodla zrušit výstavbu 60 tisíc bytů. Zdůvodňuje to vysokými úroky a náklady. Generální ředitel Vonovie Rolf Buch to řekl novinám mediální skupiny Funke. Krok je jen dalším důkazem o problémech, kterým nyní čelí německý stavební trh a kvůli nimž se dokonce některé firmy obávají krachu.

„V šuplíku máme plány celkem na 60 tisíc bytů,“ řekl Buch. „Doufáme, že stavět se brzy znovu vyplatí a že to bude ziskové. Pak chceme okamžitě znovu začít,“ citovala jej agentura DPA. V Německu aktuálně chybí z Buchova pohledu více než milion bytů. „Můj odhad je: potřebujeme 700 tisíc bytů ročně, také kvůli rostoucí imigraci.“

Rostoucí úroky a stavební náklady odrazují od výstavby nejen Vonovii, ale i jiné společnosti a soukromé stavitele. Počet povolení na výstavbu bytů v Německu v červenci meziročně klesl o 31,5 procenta. Za prvních sedm měsíců roku se počet povolení snížil o 28 procent.

Nízké úrokové sazby léta podněcovaly celosvětový boom a zároveň i zájem o německé nemovitosti, jež byly považovány za bezpečné a stabilní stejně jako celá země, která má největší ekonomiku v Evropě. Prudký růst úroků tento rozmach ukončil a přivedl řadu developerů do platební neschopnosti.

To se odráží i v kondici německého stavebnictví. Více než pětina tamních stavebních firem (20,7 procenta) si stěžuje, že zákazníci stále častěji ruší dohodnuté projekty. Vyplývá to z posledního průzkumu mezi více než 500 firmami, jehož výsledky zveřejnil mnichovský Ústav pro hospodářský výzkum (IFO).

„Stornovaných zakázek v bytové výstavbě stále přibývá a již dosáhly rekordního počtu. Něco takového od roku 1991, kdy jsme začali pravidelná šetření ve stavebnictví provádět, nepamatujeme,“ komentuje na webových stránkách IFO Klaus Wolhrabe, jenž má průzkumy mezi podniky na starosti.

Prohlubující se krize ve stavebnictví, jež má v hospodářství značnou váhu, je jedním z důvodů, proč vládní i privátní ekonomové v Německu letos počítají s meziročním poklesem HDP o 0,3–0,5 procenta. Stavební lobby proto před bytovým summitem plánovaným na 25. září volá po rozsáhlé státní podpoře nové bytové výstavby.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist