Francouzský odborový svaz FO vyzval všechny zaměstnance firmy Interforum, dceřiné společnosti vydavatelství Editis, aby v pondělí demonstrovali před sídlem skupiny v Paříži. Jde o první protest od doby, co firmu Editis letos převzala společnost Czech Media Invest (CMI) českého miliardáře Daniela Křetínského, napsal v neděli list Le Monde. Editis je druhé největší francouzské vydavatelství.

Zaměstnanci Interforum se mají podle svazu FO sejít před sídlem vydavatelství Editis ve 13. pařížském obvodě v pondělí ve 14:30. Odbory uvedly, že zatímco Interforum dosahuje zisků, svým zaměstnancům nabízí „almužnu“.

Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i v zahraničí. Časopis Forbes jeho majetek začátkem letošního října odhadl na 210,9 miliardy korun. Křetínského společnost CMI vydává v ČR například deníky Blesk, Aha!, E15 a Sport a několik desítek časopisů, mimo jiné Reflex, Svět motorů a ABC.

CMI uzavřela dohodu o převzetí vydavatelství Editis od francouzské mediální skupiny Vivendi letos v červnu, Evropská komise (EK) pak tuto smlouvu schválila na konci října.