Zaměstnanci strojírenské společnosti Kovosvit MAS Machine Tools ze Sezimova Ústí na Táborsku, která je v insolvenci, stále nedostali dlužné výplaty za březen. Termín na uhrazení dali vedení firmy do úterý. Na pátek vyzvali zaměstnanci a odbory majitele společnosti k jednání o dalším postupu. ČTK to řekl mluvčí odborové organizace OS Kovo Jan Exner. Kovosvit MAS Machine Tools nezaplatila mzdy za březen dvěma stovkám zaměstnanců.

„Do 30. dubna měly dlužné mzdy být na účtech zaměstnanců. Ale žádné peníze nedorazily,“ uvedl Exner. Dodal, že další postup se bude odvíjet od výsledku pátečního jednání, na němž zaměstnanci a odbory chtějí znát stanovisko majitelů společnosti.

Českobudějovický krajský soud zahájil v půlce dubna s firmou Kovosvit MAS Machine Tools insolvenční řízení. Věřitel požaduje po společnosti zaplacení dlužné částky více než 20 milionů korun.

Generální ředitel firmy Jan Kočvara, který se do funkce dostal loni koncem listopadu, na svou pozici podle Exnera v půlce dubna rezignoval, protože nesouhlasil s postupem majitelů společnosti v minulých týdnech.

Firmu koupil v létě 2020 ruský investiční fond. Společnost má ekonomické problémy delší dobu. Kovosvit MAS Machine Tools skončil v roce 2022 ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu. O rok dříve měla ztrátu 134 milionů. Druhá z hlavních společností koncernu Kovosvit, Kovosvit MAS Foundry, předloni vykázala zisk 1,1 milionu korun. Výsledky hospodaření z loňského roku společnost ještě nezveřejnila.

Firma patřila do léta 2020 podnikateli Michalu Strnadovi, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund. Nový vlastník převzal firmu v roce 2020 i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině přišla firma o všechny dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek.