Téměř 68 procent studentů středních škol v Česku používá umělou inteligenci, tvrdí studie neziskové organizace Nekrachni. Až 84 procentům z nich AI pomáhá s přípravou do školy, a to buď k plnění domácích úkolů, nebo jako pomůcka při učení. S nástupem nových technologií bude potřeba změnit i školský systém, tvrdí CEO Nekrachni Maria Šimůnková. Její organizace se zabývá podporou finanční gramotnosti mladých a studii ohledně využití AI v populaci středoškoláků pro ni vypracoval analytický ústav STEM za finanční podpory Nadace České spořitelny. 

Umělá inteligence a její role pro společnost, podnikání i jednotlivce byly tématem konference AI Leaders Connect, kterou ve středu 12. června uspořádal Google v pražské Galerii Mánes.

„Česko má roztříštěný školský systém. Umělá inteligence ho může pomoct sjednotit a pomoct dětem učit se efektivněji,“ uvedla Šimůnková na konferenci. Aplikace a online materiály mohou podle ní navíc přispět k dostupnosti vzdělání pro všechny. V Nekrachni, které Šimůnková založila společně s Jakubem Rychlým, se soustřeďují na výuku v oblasti finanční gramotnosti právě skrze aplikace, didaktické materiály do škol a online kurzy. „Kopeme za naši generaci,“ říká CEO.

AI ovlivní život i v mnoha jiných oblastech, Česku by navíc mohla pomoci s ekonomickým růstem. „Pokud bude v dalším desetiletí ve společnosti široce implementována, může se podle studie Implement Economic Group HDP země zvýšit až o pět procent,“ uvedl na konferenci Patrick Warnking, viceprezident Googlu pro střední a východní Evropu. Toto zvýšení odpovídá hodnotě mezi 14 a 16 miliardami eur (až 365 miliard korun).

Sám Warnking prý tráví tři až čtyři hodiny týdně zlepšováním svých znalostí a schopností v používání umělé inteligence. A všem doporučuje, aby dělali to samé.

„Za pět let na Rohlíku nebudete mluvit s člověkem,“ předpověděl v rámci debaty zakladatel a šéf e-shopu s potravinami Rohlík.cz Tomáš Čupr. „Na téměř 80 procent vašich e-mailů už dnes odpovídá stroj a ani to nepoznáte. Rohlík je tech společnost, která náhodou prodává potraviny. Mohli bychom prodávat cokoliv,“ popisuje.  „Lidi chceme používat na kreativitu a odvážná rozhodnutí. Zbytek se dá nahradit,“ dodal šéf Rohlíku.

Ivana Šedivá z neziskové organizace Czechitas vnímá umělou inteligenci jako další motivaci pro vzdělávání žen v oboru IT. „Dává obrovský smysl pro celou společnost ženy v IT vzdělávat,“ říká Šedivá.

Podle studie o kolektivní inteligenci provedené Harvardovou univerzitou je v pracovních týmech poměrně malá souvislost mezi výší IQ jednotlivých jejich členů a kolektivní inteligencí celé skupiny. Když se ale týmy tvoří s ohledem na diverzitu a inkluzivitu, což zahrnuje i začlenění žen, dopad na kolektivní inteligenci je vyšší, než kdyby se do týmu dále přidávali jen nadprůměrně inteligentní členové. Jednoduše řečeno, studie naznačuje, že čím více žen se vzdělává a angažuje v oboru IT, tím lépe pro svět.

Další oblastí, kterou může AI významně změnit, je pomoc zdravotně postiženým v každodenním životě. „Technologie mění představu o tom, kdo je postižený a kdo není,“ uvedl Patrick Schilling, AI customer activation lead, který se v rámci Google Cloudu věnuje tématům diverzity a inkluze. Sám má deformované končetiny, což s sebou přináší v běžném životě řadu výzev, se kterými se ale Schilling dokázal popasovat. „Dříve se říkalo, že kdokoliv, kdo má výraznou fyzickou anomálii, je postižený. Teď se ale definice vztahuje spíše na jeho prostředí a dostupnost pomůcek,“ říká.

Samotnému Schillingovi pomáhá umělá inteligence v práci, kde s její pomocí píše e-maily a připravuje prezentace.  Když se pak chce třeba vydat na procházku, používá funkci v Google mapách, která zobrazuje pouze cesty přístupné na vozíčku. 

Věří, že díky umělé inteligenci nemusí být lidé se zdravotním postižením znevýhodněni ani ve světě technologií. „Umělá inteligence pomáhá vyrovnávat hrací pole,“ vyzdvihl Schilling. Věří přitom, že AI je teprve ve stadiu „raného dětství“ a má ještě obrovský nerealizovaný potenciál.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist