Tipy obsažené v našem seriálu o time managementu se vztahují k manažerské praxi. To však vůbec neznamená, že jsou použitelné jen ve světě byznysu – svou povahou jsou univerzální a platí pro libovolné prostředí. Pro lepší přehlednost je uvádíme v abecedním pořadí. Předchozí díly jsou k nalezení zde:  

Nerozhodnost

Patříme-li k těm, kdo často dlouho nerozhodně stojí před dvěma možnými směry činnosti či dalšího postupu a obávají se, že směr, který vyberou, se ukáže jako nesprávný, měli byste mít na paměti, že nerozhodnost je téměř vždy tou nejhorší chybou, které se můžete dopustit. Rozhodneme-li se pro variantu, která se vám zdá být lepší než ostatní, přesvědčeně se k ní přihlásíme a budeme se s plným úsilím věnovat jejímu naplnění, dopadneme většinou lépe, než budeme-li jen dlouho stát před složitou volbou. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Některá rozhodnutí pochopitelně vyžadují značné zvážení. Neměla by se proto provádět ve spěchu. Jakmile však jsou všechny (či téměř všechny) nezbytné údaje k dispozici, dojde rozumně se chovající člověk k rozhodnutí. Přestane se, jinými slovy, mentálně zabývat rozebíráním všech jednotlivých pro a proti, a namísto toho se plně věnuje uskutečnění provedeného rozhodnutí. 

Pokud jde o běžná denní rozhodnutí, které ve své práci musíme provádět neustále, pak všeobecně platí, že čím rychleji je provedeme, tím lépe. Odkládáme-li rozhodnutí či činnost na dobu, až budou překonány všechny námitky, nikdy ničeho nedosáhneme. 

Perfekcionismus

Sklon odkládat rozhodnutí či dokončení úkolu může souviset i s perfekcionismem. Prováděný úkol můžeme totiž vždy ještě trochu zdokonalit a toto zdokonalování může probíhat teoreticky nekonečně dlouho. Sklon k perfekcionismu se zpravidla dostaví především tehdy, uvažujeme-li v pojmu "kvality" splnění úkolů namísto v pojmu času, který je pro jejich vykonání k dispozici.   

Mezi úsilím o vynikající výsledky a snahou být vždy zcela perfektní však existuje podstatný rozdíl. Prvé je dosažitelné, uspokojující a zdravé. Druhé naopak nedosažitelné, frustrující a neurotické. Představuje rovněž příčinu ohromné ztráty času. Ti, kteří si z úsilí o dokonalost vytvářejí fetiš, utrácejí čas a peníze, které by mohli lépe uplatnit jinde. Cena perfekcionismu je totiž v naprosté většině případů zcela neúměrně vysoká.   

Řešení lze založit na známém zákonu profesora Parkinsona. Ten říká, že práce (především řídící či administrativní povahy) má tendenci expandovat tak, aby zaplnila veškerý čas, který k jejímu vykonáni máme k dispozici. Cestou, jak problém perfekcionismu překonat, je tak uplatnit Parkinsonův zákon obráceně. Tedy stanovit pro každý úkol (i svůj vlastní) časový termín a tento termín dodržet. Přidělíme-li totiž osobám trpícím perfekcionismem na danou práci či úkol méně času, bude jejich práce, v prakticky stejné kvalitě, hotova dříve. 

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.