Kanceláře na proslulém londýnském West Endu s cenou zhruba 69 tisíc korun za metr čtvereční suverénně vedou v celosvětovém průzkumu nejdražších kancelářských prostor k pronájmu, který zpracovala společnost CBRE. Ta každoročně hledá nejluxusnější lokality světa. Informoval o tom ekonomický server CNBC.com.

První pětici tvoří kromě centra Londýna jenom asijská sídla firem. Nejvíce stojí zázemí pro zaměstnance v Hongkongu nebo v byznysových čtvrtích Pekingu a Nového Dillí.

Průzkum, který sledoval ceny nemovitostí na 127 různých trzích, ukázal, že náklady na pronájem celosvětově vzrostly o dvě procenta. Autoři průzkumu to interpretují jako pomalý, přesto stálý růst tohoto sektoru. "Obavy nájemců v průběhu roku klesaly, navíc vzrostla firemní důvěra, což se promítlo do expanze trhu," popisuje ve zprávě hlavní ekonom CBRE Richard Barkham.

Současným trendem kancelářských budov je především moderní vzhled a kvalita, ale i dostupnost pro všechny. Takto se velké korporace snaží pracovat s produktivitou svých zaměstnanců a zároveň přitáhnout a udržet si nové talenty.

Z tabulky celkových výsledků lze vyčíst, že ceny kancelářských prostor nejrychleji rostly v irském Dublinu. V průběhu roku tam náklady na pronájem vyletěly až o 26 procent, tedy na více než 16 700 korun za metr čtvereční. Dublin se tak stal 43. nejdražším městem v pronájmu kancelářských prostor na světě.

Naopak nejvýraznější propad v cenách zažili nájemci v Moskvě. Metropole se sice celosvětově propadla "pouze" z páté na devátou příčku, nájmy tam však v průběhu roku klesly až o 22,4 procenta na zhruba 33 tisíc za metr čtvereční.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru