Gama a Epsilon nejsou jen dvě náhodně vybraná písmena řecké abecedy. Jedná se o dva dotační programy Technologické agentury ČR, které v současné době nabízí finanční prostředky na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje (VaV). Dotaci ze státního rozpočtu mohou využít jak výzkumné organizace, tak podnikatelé.

TAČR byla vytvořena v roce 2009 za účelem zlepšit koordinaci veřejné podpory výzkumu a také podnítit intenzivnější spolupráci mezi výzkumníky a soukromými firmami. Za dobu své existence představila agentura sedm dotačních programů, které poskytují dlouhodobé granty na VaV. Výzkumníkům a vývojářům jistě udělala radost i výběrem jmen programů: Alfa, Beta, Gama, Delta, Epsilon a Omega, které doplňuje program s názvem Centra kompetence. Momentálně TAČR hodnotí podané žádosti o granty v programu Epsilon a připravuje vyhlášení veřejné soutěže v druhém podprogramu Gama.

Miliardy připravené pro podnikatele i výzkumníky

Investice do výzkumu a vývoje jsou považovány za jeden z klíčových nástrojů k ekonomické prosperitě země. Otisk této logiky je možné nalézt i ve vnitřní architektuře dotačních programů spravovaných Technologickou agenturou ČR. Jejich základním posláním je totiž díky kvalitní výzkumné a vývojářské práci zlepšit pozici českého průmyslu ve světové konkurenci. Pro víceleté programy podpory Epsilon a Gama proto jsou – a v příštích letech i budou – ze státního rozpočtu vyčleněny velmi zajímavé částky. V prvním případě činí celková suma alokovaná z veřejných zdrojů 9,7 miliardy korun, ve druhém podpoří stát projekty částkou 1,8 miliardy korun.

Zatímco Epsilon podporuje přímo VaV projekty s potenciálem rychlého uplatnění se v nových produktech, výrobních postupech a službách, Gama se zaměřuje na podporu ověření výsledků již realizovaných VaV projektů a přípravu jejich komerčního využití. V obou případech jsou peníze určené jak pro výzkumné organizace, tak pro podnikatelské subjekty.

Oč běží v Epsilonu?

Podporu v  programu Epsilon mohou získat pouze projekty, které mají vysoký potenciál rychlého uplatnění na trhu. V praxi to znamená, že mohou uspět jen ty, jež do ukončení prací přinesou některý z následujících výsledků:

 • patent 
 • prototyp či funkční vzorek 
 • poloprovoz, ověřená technologie
 • software
 • průmyslový vzor
 • certifikovaná metodika

Kromě úsilí o inovativnost výsledků VaV aktivit je důležitou podmínkou také soulad zaměření projektu s národními prioritami, jimiž jsou konkurenceschopná znalostní ekonomika, udržitelná energetika a životní prostředí.

Program byl vládou schválen na sklonku minulého roku a podpora projektů bude realizována mezi lety 2015 až 2025. Celkově je na granty připraveno 9,7 miliardy korun ze státního rozpočtu. Maximální povolená míra podpory za celý program činí 60 procent uznatelných nákladů, její výše se však v konkrétních případech liší podle velikosti podniku a případné spolupráci s výzkumnou organizací. Průměrně se počítá s částkou 10 milonú korun na jeden projekt, který by mohl trvat tři až čtyři roky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

 • Mobilní aplikaci HN
 • Web bez reklam
 • Odemykání obsahu pro přátele
 • On-line archiv od roku 1995
 • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.