Povolání jsou jako akcie. Kdo si vsadí na to správné, dočká se tučných dividend a zajištění do budoucna. Prodavačka, která před pěti lety prodávala textil a šla tehdy raději prodávat za stejné peníze potraviny, dnes lituje. Kdyby zůstala, vydělávala by nyní výrazně více.

Srovnání, které HN přinášejí, ukazuje, že se mzdy výrazně proměňují. Nejlépe placená jsou sice stále místa ředitelů a top manažerů, mění se ale jejich obory a zaměření. Nahoru šel ten, kdo rozumí financím, péči o zaměstnance a telekomunikacím. Úspěch mohli slavit i ti, kteří pro svého zaměstnavatele dokázali výhodněji zajistit zásobování.

Škrty ale určitě zasáhnou státní zaměstnance. Vyplatí se proto sledovat nejen odboráře, ale i poslední ekonomické trendy. Odboráři vědí, jak na tom která firma je a kde mají jakou šanci na růst mezd. Jejich názory mohou být návodem, kde se poohlédnout po pracovní příležitosti.

Nadějný průmysl

Největší příležitosti nyní zřejmě skýtá průmysl. V tradičně silných oborech energetiky a bankovnictví odborníci naopak takový potenciál nevidí. Ten v posledních měsících výrazně roste s tím, jak ožila poptávka zejména na německém trhu. Zbytek ekonomiky se z letargie probírá jen pomalu.

Kdo má nejnižší mzdu (medíán hrubé mzdy)
 
Kdo má nejvyšší mzdu (medíán hrubé mzdy)

Šéf průmyslových odborářů Josef Středula ale upozorňuje, že v každém podniku je situace jiná. Podle Středuly v automobilovém průmyslu a ve výrobě elektroniky lze čekat tvrdé a pravděpodobně úspěšné vyjednávání o růstu mezd. Ve Škodě Auto hledají nové zaměstnance, aby stíhali vyrábět - to je jiná situace pro vyjednávání, než když bylo nutné zastavovat výrobu.

"V některých firmách v době krize slíbili, že budou mít zaměstnanci podíl na hospodářských výsledcích. Tam také čekáme tvrdá jednání, příkladem je Siemens," uvádí Středula. Nadějí pro zájemce o práci jsou také jednání o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Pokud se projekt rozjede, výrazně pomůže průmyslu, a tím i mzdám v něm.

 

Zlověstné stavebnictví

Vyhnout by se naopak lidé měli stavebnictví. To od začátku roku zažívá výrazné propady. Výstavba bytů se doslova zřítila, staví se už nejen méně kanceláří, ale i silnic a dálnic. A ministerstvo dopravy chce investice dál omezovat. Jediným, koho tak nyní může stavebnictví lákat, jsou krizoví manažeři.

"Problémy tak budou mít projektanti, inženýři a nakonec i šéfové stavebních firem. Zastavila se nám tu spousta věcí," dodává pražský headhunter Jan Bubeník. Takže zatímco se "ořezávači nákladů" stěhují o dům dál, šanci mají "pokrizoví manažeři". Firmy hledají lidi s vizí, kteří dokážou vymyslet portfolio, které bude i pro šetřivé zákazníky zajímavé. Manažer roku 2011 už nemusí umět jen škrtat náklady.

GRAFIKA: Jak rostou platy v Česku
(Pro zvětšení grafiky na ní kliněte)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist