Trh s byty

250 miliard korun
bude podle odhadu portálu Stavební fórum objem obchodů s byty v Česku v letošním roce. Před dvěma lety, v období boomu, to bylo 333 miliard.

3100 nových neprodaných bytů
bylo v Praze k poslednímu srpnu podle zjištění firmy King Sturge, která sleduje i projekty s méně než 50 byty. Nejstarší volný byt je z roku 1996.

1954 nových bytů v Praze
se podle zjištění firmy Ekospol prodalo za letošní tři čtvrtletí. Za celý loňský rok to bylo 1941 bytů, v roce 2007 se v Praze prodalo 5356 nových bytů.

Za zhruba 250 miliard korun se letos v Česku prodají byty a další nemovitosti. Uvedl to portál Stavební fórum, který sumu dopočítal podle tříprocentní daně z převodu nemovitostí, jež letos za první pololetí dosáhla výše 3,7 miliardy korun.

"Vím, že jde o zjednodušený pohled, avšak přesnější údaje v Česku neexistují," uvedl šéfredaktor portálu Petr Bým na včerejší konferenci i realitních statistikách.

V České republice, na rozdíl od Velké Británie, Německa, Francie nebo Nizozemska, stále neexistuje důvěryhodný zdroj aktuálních informací o vývoji nájemného a cen bytů. Přitom podle Josefa Vláška, šéfa sekce Českého statistického úřadu, jsou v zemi zhruba čtyři miliony bytů s průměrnou hodnotou dva miliony korun. Celkem jde o aktiva ve výši osmi bilionů korun.

"Osmdesát miliard ročně je potřeba na obnovu, stejně tolik na provoz a dalších čtyřicet miliard na zlepšení bytového fondu. Trh bydlení v Česku tedy ročně představuje zhruba 200 miliard korun," uvedl Vlášek.

Ceny sledují jen developeři

Veřejně dostupné aktuální informace o bytovém trhu potřebují investoři, developeři i jednotliví zájemci o byty. ČSÚ ale poskytuje data o skutečných cenách bytů jen jednou ročně - aktuálně jsou k dispozici data za rok 2008 a odhady za rok 2009 - a to jen jako indexy. Za kolik se prodávají byty třeba v Brně-Pisárkách z dat ČSÚ nikdo nezjistí. Čtvrtletně statistici zveřejňují vývoj nabídkových cen, které se však od skutečných mohou lišit o pět až patnáct procent.

"Inzerce a reálné obchody jsou dva různé světy. Navíc trh deformuje privatizace obecních bytů," připomněl Jiří Pácal, šéf realitní skupiny Central Europe Holding.

Chybějící použitelné statistiky nahrazují developeři vlastními průzkumy.

"Pokud jde o nové byty v Praze, velmi dobrou statistiku vede společnost Ekospol," uvedl Ondřej Novotný, analytik české pobočky poradenské firmy King Sturge.

Ekospol týdně zaznamenává počty dokončených a prodaných bytů podle internetových ceníků jednotlivých developerů i ceny těchto bytů. Předmětem sledování jsou projekty zahrnující více než 50 bytů. Svá zjištění pak čtvrtletně publikuje. Ekospol je ale účastníkem trhu, což budí obavy, zda data nejsou zkreslená.

"Používáme veřejně dostupné a snadno ověřitelné zdroje, každý si může naše statistiky ověřit. Navíc data sbíráme především pro naši potřebu, pro naše strategické rozhodování, jde o investice v řádech stamilionů korun. Kdybychom data jakkoli zkreslovali, poškodili bychom sami sebe, to je nesmysl," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Banky nechtějí data sdílet

Podrobný přehled o vývoji cen bytů mají banky, které výstavbu financují. Ty však získané údaje považují za své know-how a odmítají se o ně dělit. "Centrální banka se pokusila pro vlastní analýzy data od komerčních ústavů získat, ale nepodařilo se jí to. Banky nesouhlasí s tím, aby se výkaznictví rozšířilo, nemůžeme nic dělat," řekl Michal Hlaváček z České národní banky.

Počty realitních transakcí, tedy i počty prodaných bytů, eviduje také katastrální úřad. "Vedle změn vlastnictví můžeme evidovat i hodnoty transakcí, jsou součástí kupních smluv. Ale neděláme to. Evidenci cen nemovitostí jsem prosazoval v roce 2000 i v roce 2005, politicky to nebylo průchodné," dodal Karel Večeře, předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.