Pražská burza v pátek začala podmíněně obchodovat s akciemi loterijní společnosti Fortuna Entertainment Group. Firma pro svůj vstup stanovila cenu 4,30 euro, v přepočtu tedy 105,52 koruny na akcii.

Počáteční zájem vyhnal kurz akcií na 111 korun za kus, ale zhruba po hodině klesl kurz na 107 korun, tedy zpět poblíž startovací hodnoty. V průběhu dne se pak postupně vrátil na dohledstartovací úrovně. "Premiérová cena Fortuny po první hodině přece jen střízliví," okomentoval obchodování server Patria Online.

"Zobchodovaný objem přes 80 milionů korun byl velmi slušný a Fortuna se tak stala čtvrtou nejaktivnější emisí dne. V následujících obchodních dnech ale zřejmě lze čekat výrazný pokles obchodní aktivity; dlouhodobě bychom byli překvapeni pokud by průměrný denní objem přesáhnul deset milionů Kč," uvedl Josef Němý z Komerční banky.

Oficiální obchody až za týden

"V rámci nabídky bylo prodáno celkem 18,2 milionu nabízených akcií společnosti, včetně dvou milionů nově vydávaných akcií, což představuje 35 procent vydaného kapitálu Fortuny," uvedl mluvčí Fortuny Vladan Crha. Celkový úpis nových akcií dosáhl objemu 78,26 milionů euro, tedy v přepočtu 1,92 miliardy korun. Poptávka takřka dvojnásobně přesáhla nabídku.

Fortuna sice samotné cenné papíry ještě nevydala, ale to v obchodech nebrání. Oficiální obchodování začne na pražské burze 27. října, na Varšavské burze cenných papírů o den později.

Výbor pro burzovní obchody schválil parametry emise pro zařazení i do systému SPAD. Minimální obchodovatelné množství cenných papírů stanovil na čtyři tisíce kusů a maximální povolené rozpětí kotace na tři koruny.

Firma, která je na českém trhu dvojkou kurzového sázení, chce čistý výnos z prodeje akcií použít na start nové loterie a chce tak v této oblasti konkurovat dosud dominantní Sazce. "Jakékoliv zbývající výnosy budou použity na zvýšení hotovostních zdrojů společnosti," uvedl Crha.

Fortuně patří zhruba třetina trhu kurzových sázek v Česku. V zemi loni utržila za sázky 4,4 miliardy korun, což byl meziroční růst o 15 procent. Celkem skupina, která působí i v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, přijala v roce 2009 sázky za 338 milionů eur (8,62 miliardy korun) a čistý zisk činil 16,9 milionu eur (431 milionů korun).

Fortunu založil počátkem roku 1990 textař Michal Horáček se třemi společníky. V prosinci 2004 ji prodali investiční skupině Penta. První pobočka Fortuny byla otevřena v květnu 1990, nyní jich skupina má přes 1300, téměř polovinu v Česku.

Nabídka akcií Fortuny představuje první primární úpis (IPO) sázkové společnosti na burzách v regionu střední a východní Evropy. A po dvou letech také nový titul na pražské burze. Posledním předchozím IPO v Praze byly počátkem roku 2008 akcie NWR.