Již v lednu by měl být představen speciální Fond pro nákup podílů v inovačních firmách, který by zaplatil dobré nápady těchto firem. Na úvod by měl pracovat s prostředky ve výší zhruba 1,2 miliardy korun, uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček.

„Stát bude prostřednictvím připravovaného fondu za předem jasně stanovených podmínek přímo nakupovat podíly v konkrétních inovativních projektech,“ upřesňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek

Prostředky by měl fond získat především ze zdrojů Evropské unie z Operačního programu Podnikání a inovace, do fondu ale přispěje i státní rozpočet a soukromí investoři.

Podobné fondy už fungují například ve Francii, v Itálii, na Kypru, v Litvě, v Lotyšku, ale třeba také na Slovensku a v Polsku a v Maďarsku. Podle Kocourka je hlavním cílem pro založení fondu snaha ministerstva podnítit v České republice rozvoj ekonomiky založené na znalostech.

„Po čase pak stát svůj podíl v novém podniku prodá a peníze se v ideálním případě i se ziskem vrátí zpět do fondu, kde pomůžou dalším začínajícím firmám. Hlavním cílem je překlenout mezeru mezi výbornými výsledky českého výzkumu a vývoje a mezi slabou schopností přesunout dobré nápady z výkresů na pulty obchodů,“ uvedl ministr.

Podle Petra Očka, ředitele sekce fondů EU MPO, by měl být fond poskytovatelem startovních financí na vývoj a komerční uplatnění produktu, pro který teprve vzniká firma, která jej bude prodávat.

Očko zároveň připomíná, že tento typ fondů už z principu počítá s tím, že určitý podíl podpořených firem na trhu neuspěje. Celkové riziko pro fond vedle pečlivého výběru nakupovaných firem snižuje to, že fond investuje pouze relativně malé částky, zato do většího počtu podniků.

Evropská unie většinou podporu omezuje výší 1,5 milionu eur, tedy asi 37 miliony korun, na jednu firmu a rok.

Neúspěšný Czechinvest

Obdobnou formu pro menší firmy letos v létě zkusila spustit i agentura Czechinvest. Ta chtěla malým firmám dotovat 60 procent ceny IT služeb s tím, že program měl najít využítí u tří až pěti tisíc podnikatelů.

Podpora měla činit dvacet tisíc až půl milionu korun na jednu firmu, přičemž by za služby zaplatila jen 40 procent jejich ceny, zbytek doplatí CzechInvest z fondů EU.

Po pár měsících však agentura totiž kontroverzní skoro půlmiliardovou zakázku na operátora, který měl tyto peníze rozdělovat, zrušila. Odůvodnila to tím, že se nakonec přihlásila pouze jedna firma - operátor T-Mobile.

Zakázku kritizovali menší operátoři. Její vítěz by totiž nabízel jako jediný své služby spolu s podporou z fondů EU. Díky tomu by byly výrazně levnější než konkurence, kterou by mohl na několik let zbavit podstatného počtu zákazníků. Ti by přešli na jeho dotované služby. Výše podpory z EU by činila 60 procent, podnikatelé by tak platili jen 40 procent z ceny nabízené operátorem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist