Energetická společnost ČEZ plánuje investovat v příštích pěti letech celkem 300 miliard korun, z toho většinu v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. "I v minulých letech tvořily zahraniční investice pouze pětinu toho, co jsme celkem investovali," řekl Roman.

Podle něho ČEZ zaplatil za zahraniční investice celkem 70 miliard korun, přičemž ty za posledních pět let firmě vynesly kumulovaný zisk dosahující zhruba 40 miliard. "Vyvíjejí se lépe, než jsme čekali," řekl Roman.

Pro ČEZ je zajímavé Německo

Více než 25 miliard korun by si podle Romana mohla vyžádat například stavba uhelné elektrárny u východoněmeckých uhelných dolů Mibrag. Ty vlastní ČEZ od roku 2009. "MIBRAG má velké zásoby uhlí a má podporu zemské vlády, aby se tam ta uhelná elektrárna postavila," řekl Roman.

Urychlit stavbu by podle něho mohl záměr německé vlády vypnout jaderné elektrárny v zemi, která tento krok zvažuje v souvislosti se zemětřesením v Japonsku a následnou katastrofou v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

Investice v ČR by ale podle Romana stavba elektrárny v Mibragu neohrozila. Důsledkem rozhodnutí Německa přestat využívat jádro, z něhož v současnosti pochází zhruba čtvrtina německé elektřiny, bude zdražení elektřiny, dodal.

V Česku zanikne většina uhelných elektráren

V souvislosti se stavbou uhelné elektrárny v Mibragu se Roman vyjádřil i k budoucnosti těchto elektráren v ČR.

,,Zásoby uhlí zde nejsou příliš veliké a naše výroba z uhlí za deset let nebude ani poloviční jako je dnes," řekl Roman. Většina z nich podle něj po roce 2020 skončí. V provozu poté zůstane pouze elektrárna v Ledvicích, která teprve bude spuštěna, a obnovené elektrárny v Tušimicích a Prunéřově. ČEZ přitom v současnosti podle svých webových stránek provozuje v ČR 15 uhelných elektráren.

Jaderné elektrárny čeká testování

Úkolem, který v blízkém budoucnu ČEZ čeká, jsou plánované zátěžové testy Jaderné elektrárny Dukovany a Jaderné elektrárny Temelín. K těm dojde opět v souvislosti s Fukušimou.

,"Začínáme testovat hned podle toho, co vyplývá z odborných diskusí," řekl Roman. V diskusích přitom podle něj zaznívají požadavky testů na přírodní katastrofy, například na tsunami nebo na tornádo.

"Já myslím, že se udělá studie, že v našich zeměpisných podmínkách je tsunami vyloučeno," řekl Roman. Například takové testování záložních systémů, které je mezi požadavky, se pak v ČR dělá dlouhodobě.

 

ČEZ patří mezi největší české společnosti a téměř 70 procent ve firmě vlastní stát. Její čistý zisk v 1. čtvrtletí činil 17,2 miliardy korun a meziročně klesl o 1,7 procenta. Tržby se naopak meziročně zvýšily o 5,1 procenta na 56,8 miliardy korun.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist