Odklon Německa od jaderné energie je příznivý pro úvěrové hodnocení české elektrárenské společnosti . Uvedla to dnes ratingová agentura Moody's.
Německo v březnu vyřadilo na tři měsíce z provozu sedm jaderných reaktorů postavených před rokem 1980 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.
Toto rozhodnutí podle Moody's přinutí Německo zvýšit dovoz elektřiny a povede k růstu cen elektrického proudu. Příznivý vliv rozhodnutí na ČEZ se podle agentury ale zřejmě projeví až ve středně dlouhém období, protože firma již prodala veškerou svou letošní produkci elektřiny i značnou část produkce v příštích dvou letech.
Premiér Petr Nečas začátkem měsíce uvedl, že odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší podle předběžných odhadů české vlády po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. To by ale nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například zvýšením energetických kapacit dostavbou Jaderné elektrárny Temelín.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist