Masivní podpora solární energie, k níž v minulých letech přistoupily některé místní vlády ve Spojených státech, zdaleka nepřináší očekávané výsledky.
Ukazuje to bankrot společnosti Evergreen Solar, které vláda v Massachusetts poskytla subvence v řádu desítek milionů dolarů.
Firma tvrdí, že doplatila na levnou konkurenci čínských výrobců, stěžuje si ale i na nejednotný postup amerických úřadů.
Peníze daňových poplatníků přišly vniveč
Americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) v této souvislosti připomíná zprávu agentury Reuters z roku 2008, která předpovídala, že takzvaná "zelená energie" bude s fosilními palivy konkurenceschopná do pěti let.
Mezi těmi, kdo energii ze solárních panelů silně propagovali, byl také šéf Evergreen Solar Richard Feldt.
WSJ zprávu připomíná právě proto, že Evergreen Solar dostal tak štědré státní dotace.
Jinými slovy, rozvoj firmy z velké části zaplatili američtí daňoví poplatníci. List popsal sled událostí v článku nazvaném "Nevergreen Solar - další politická investice končí krachem".
Společnost Evergreen Solar má sídlo ve městě Marlboro ve státě Massachusetts. Guvernér státu Deval Patrick firmě v roce 2007 zajistil státní podporu 58 milionů dolarů (asi 987 milionů Kč), a to formou přímých subvencí a daňových úlev.
Firma za to slíbila, že na území státu postaví výrobní haly. Guvernér tehdy státní podporu obhajoval slovy, že "má firmě pomoci růst a prosperovat přímo tady v Massachusetts".
Letos v lednu, kdy už bylo jasné, že firma se propadá do stále hlubších ztrát, její management rozhodl, že továrnu v Massachusetts zavře. O práci přišlo zhruba 800 lidí, kteří tam pracovali.
Ja čas se začít učit od Číny
Solární loby ve Washingtonu na dotaz o komentář WSJ odpověděla, že řešením je "následovat čínské politiky" a učinit "strategické investice, které by zatraktivnily tento rychle rostoucí sektor".
Ekonomický tajemník massachusettského guvernéra Greg Bialecki jinému americkému listu Boston Globe řekl, že pád společnosti Evergreen Solar je "výstražnou lekcí", ale nikoli, pokud jde o nevhodné využití či plýtvání při politickém rozhodování o alokaci kapitálu.
"My jsme věděli, že bude náročné prosadit takovou výrobu ve Spojených státech. Možná to ale také znamená, že Massachusetts to nemůže řešit sám. Jinými slovy, asi budeme také potřebovat pravidla na federální úrovni," řekl tajemník.
WSJ ale jeho slova shrnuje jinak. "Takže subvence na úrovni jednoho státu nebyly dostatečné, aby Evergreen uspěl, protože nebyly dostatečné federální subvence. A to vše navzdory pobídkám ze strany Obamova ministerstva energetiky, které se stalo jednou z největších firem rozvojového kapitálu na světě," poznamenává WSJ a připomíná, že ekonomiky Spojených států a Číny fungují každá jinak.
"Federální subvence tedy budou dostatečné, až Washington napodobí čínský model státně plánované ekonomiky. Jak ukazuje bankrot společnosti Evergreen Solar, ve skutečnosti jde o to, že model, kdy je vláda zároveň investorem, Spojené státy zpět k prosperitě nepřivede," uzavírá list.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist