Miliardář Daniel Křetínský získá majoritu ve skupině EP Industries, která se oddělila od původního Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Týdeníku Ekonom to potvrdil přímo Křetínský. "V EP Industries budu mít 60 procent akcií, dalších 40 procent budou ovládat private equity struktury J&T," uvedl podnikatel.

Pod hlavičkou EP Industries se z EPH vyčlenily průmyslové podniky. Několik z nich je zaměřeno na montáže a údržbu energetické přenosové soustavy. Jiná firma, SOR Libchavy, je druhým největším výrobcem autobusů v Česku. Skupinu EP Industries doplňují i další společnosti, například Elektrizace železnic Praha.

V nové majetkové struktuře EP Industries tak už nebude figurovat skupina PPF finančníka Petra Kellnera. Samotný holding EPH, zaměřený na eneregetiku, si původní majetkové poměry zatím zachová. V EPH tak má stále PPF Group podíl 40 procent, dalších 40 procent patří J&T, a 20 procent vlastní Křetínský.

Ekonom v iPadu

Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Křetínského „emancipační proces“ má hlubší kořeny. Podobně, jako se nyní zčásti samostatně profiluje v rámci EPH, se začal „odstřihávat“ už dříve od rodné J&T. Sám ovšem zdůrazňuje, že s lidmi, kteří mu dali na startu jeho oslnivé kariéry šanci, vztahy nemění. „Všechny příležitosti, které jsem dostal, byly na základě důvěry, již mi dala J&T, respektive Patrik Tkáč,“ zdůrazňuje.

K J&T se Křetínský přidal v roce 1999 jako právník s nástupním platem 22 tisíc, na doporučení svého kamaráda Dušana Palcra, který v investiční společnosti pracoval. Partner J&T Martin Fedor mu pak umožnil přístup k průmyslovým investicím. V roce 2003 se vypracoval na jednoho z partnerů skupiny a o šest let později se už podílel na vyčlenění EPH.

Rozdělení Sparty

Nové majetkové poměry se mají brzy odrazit i v pražském fotbalovém klubu AC Sparta Praha, od roku 2004 ve vlastnictví skupiny J&T. Zdroje týdeníku Ekonom hovoří o tom, že v blízké době by 40 procent akcií nejslavnějšího českého klubu měl získat Daniel Křetínský, J&T zůstane 60 procent.

Sám Křetínský, předseda představenstva Sparty, tuto informaci nechce potvrdit ani vyvrátit, ovšem připouští, že i na pražské Letné se akcionářská struktura změní.


Další informace o firmě EPH včetně rozhovoru s Danielem Křetínským si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 19. ledna.

banner 2

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru